שנת הקמה: 1994

אדריכל: סקורקא אדריכלים

בימי הבסיס הצבאי הספרייה הזו הייתה המטבח וחדרי האוכל של הקצינים, הנגדים והחיילים. כשהחלו בהסבת המבנה לספרייה עוד היו במקום מקררים וסירים.

קביעת המזוזה של בניין הספרייה באוניברסיטת רייכמן נעשתה על-ידי הרב לאו בנוכחות נשיא המדינה דאז, עזר וייצמן.

האדריכלים שהיו אמונים על תכנון הספרייה זכו בשנת 2005 בפרס רכטר לאדריכלות על תכנון המבנה.
שיפוץ המבנה התקיים בפועל בשלושה שלבים: בשלב הראשון הסבו את המבנה לספרייה בת קומה אחת. כשנה לאחר מכן, הוקמה הקומה השנייה בצד הדרומי. בשלב השלישי והאחרון שהחל בשנת 2000, שופץ המבנה הקיים ונבנתה תוספת האגף הצפוני בתרומתו של מרק ריץ'.

 


"יותר משהיו למבנים הקיימים ערכים אדריכליים, היוותה הסביבה, רחבת הכניסה הראשית עם משטח הדשא הקיים, שיח הבוגונביליה המפותח וקיר ה"שפריץ" המחופה בקיסוס, נקודת עוגן לתכנון ולהחלטה להוסיף את האגף החדש מצפון ולשמור על הכניסה הנוכחית ככניסה העתידית של המבנה המורחב. בבסיס התכנון נמצא הרעיון של 'פתרון מאחד' כנגד 'פתרון מבדל' בין שני אגפי המבנה ורחבת הכניסה. התכנון הופנה לעבר חיפוש פתרון הנותן תוצאה של מבנה אחד, מודרני, המכיל בחובו שני אגפים שונים, אחד שמסתיר, אך בה בעת, חושף את מרכיביו השונים. תכנון העושה שימוש במעטפת ה'מייצרת פערים'. התוצאה של חיפוש הפתרון היתה "מסד" העוטף את המבנה הקיים ומשמש בסיס לאגף החדש. רעיון ה"מסד", אשר בחלקו בנוי מקירות חופשיים (כמעין תפאורה), אפשר גמישות עיצובית, אשר היתה נחוצה לאחד את הגיאומטריות השונות ויצר באותה הנחה ראשונית מבנה אחד שבחלקו מסה וחלקו "מסך או פילטר."

 

-רועי ואדר סקר