השגריר פרופ' רון פרושאור

בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה

יו"ר מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית

תחומי מומחיות

 • השגריר פרופ' רון פרושאור הוא דיפלומט ישראלי העומד בראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינ"ל בבית הספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. פרושאור כיהן כשגריר ישראל באו"ם בין 2011 עד 2015. קודם לכן כיהן כשגריר ישראל בבריטניה, מנכ"ל משרד החוץ הישראלי והציר המדיני בשגרירות ישראל בוושינגטון.

  פרושאור שירת בצה"ל כקצין בחיל התותחנים והשתחרר בדרגת רב-סרן. במהלך שירותו הצבאי הוא סיים תואר ראשון ושני בהצטיינות במדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.
  בשנת 1986 פרושאור הצטרף למשרד החוץ והחל למלא את תפקידו במשימות הדיפלומטיות של ישראל ברחבי העולם. במהלך שירותו כדובר השגרירות בבון, הוא היה אחד הנציגים הישראלים הראשונים שקיים קשרים עם מזרח גרמניה. לאחר איחודה עם גרמניה המערבית, הוא פעל להקמת קשרים עם המדינות הפדרליות החדשות שבשטחה.

  לאחר מכן שירת כדובר השגרירות בלונדון. בזמן שירותו בתפקיד זה התקיים הביקור הממלכתי הראשון של נשיא ישראלי בבריטניה, כאשר המלכה אליזבת' השנייה אירחה את הנשיא עזר ויצמן ז"ל בשנת 1997.
  בין השנים 1998 ל-2002, פרושאור שירת בשגרירות הישראלית בוושינגטון ולקח חלק במשלחת הישראלית למו"מ שקדם לחתימת הסכם ואי ובמשלחת לוועידת קמפ דייויד בשנת 2000. במטה משרד החוץ בירושלים הוא עבד באגף מערב אירופה, כיהן כדובר המשרד ושימש כראש המטה המדיני לשר החוץ ומשנה למנכ"ל משרד החוץ.

  בין 2004-2007, פרושאור כיהן כמנכ"ל משרד החוץ, ופיקח על עבודתו של המשרד במהלך ההתנתקות מעזה ב-2005. בתפקידו זה הוא ניהל גם את המאבק המדיני שהוביל להכרזת האו"ם על 27 בינואר כיום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

  בשנת 2007 החל לכהן כשגריר ישראל בלונדון, תפקיד אותו מילא עד 2011. בתפקידו זה שם זכה לתגובות אוהדות על הגנתו הנחושה על ישראל. פרושאור פירסם מאמרים רבים בעיתונות הבריטית וייצג את עמדתה של ישראל בכל אמצעי התקשורת ובהופעות פומביות, לרוב מול קהל עוין. פרושאור גם עמד בקשר רציף עם מגוון רחב של קהלים ברחבי בריטניה, לרבות אוניברסיטאות וצוותי חשיבה.

  בשנת 2011 מונה פרופ' רון פרושאור לתפקיד הנציג הקבוע של ישראל באו"ם, שם שירת עד 2015.
  בזמן כהונתו כשגריר ישראל ה -16 באו"ם, מילא פרושאור שורה של תפקידים בולטים, ביניהם סגן נשיא האסיפה הכללית (8 ביוני 2012) ויו"ר ועדת זכויות האדם של האו"ם. פרושאור ניהל את המושב הראשון של העצרת הכללית בנושא האנטישמיות, ופיקח על העברת שתי החלטות מרכזיות בנושא יזמות וחקלאות, שעברו ברוב מכריע. פרושאור הוביל את הההחלטה להכיר ביום הכיפורים כיום חופשה רשמי באו"ם.

  בשנת 2016 פרושאור הצטרף למרכז הבינתחומי בהרצליה כראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית, שם הוא מכשיר את הדור הבא של הדיפלומטים, מוביל עבודת מחקר מקיפה לקראת העברת רפורמה בשירות החוץ הישראלי וממשיך להוביל קמפיינים כנגד ההטיה האנטי-ישראלית בארגונים בינלאומיים.

  פרופ'' רון פרושאור נשוי להדס ולהם שלושה ילדים – ליאור, תומר ואורן – וארבעה נכדים – עמית, דניאל, דין ויובל.
  בשנת 2017 הוענק לפרושאור פרס הדיפלומט מטעם מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון.

 • מאה שנים של פספוס


  גוטרש, חסוך מאיתנו קלישאות: זה המבחן שלך


  ​ ה"פייק ניוז" של אונסק"ו


  המאבק נגד חיזבאללה: ישראל והאמירויות משלבות ידיים


  רון פרושאור: "טראמפ רואה עין בעין מבחינה בטחונית עם ישראל"


  רומן חשאי על יאכטה מפוארת: איך הנעתי את המגעים החשאיים בין ישראל לאיחוד האמירויות ב-2005


  על מדינות העולם לשחרר את אזרחי לבנון מחיזבאללה


  גבי, זה עליך – איך שר החוץ המיועד יכול לשקם את המשרד ולהצליח בתפקיד