המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן - הבית של סדרת כנסי הרצליה יהיה מוקד לידע, לחשיבה ולדיון בנושאי אסטרטגיה לאומית של ישראל ומגמות גאו-אסטרטגיות במזרח התיכון, זאת, בשיתוף פעולה עם קהילת שותפים, מומחים וחוקרים מישראל ומהעולם.

 

 

 

המכון שואף לתרום לסדר היום ולמדיניות הביטחון הלאומי במובנו הרחב, מתוך הבנה כי ההתמודדות עם האתגרים האסטרטגיים והביטחוניים מחייבים את ביצור החוסן הלאומי והחברתי, על בסיס ערכי מגילת העצמאות.

 

 

עבודת המכון מתבססת על ראייה אינטגרטיבית ומקיפה, שבמרכזה ההבנה שההתמודדות של מדינת ישראל עם האתגרים האסטרטגיים והביטחוניים מולם היא ניצבת, מחייבת את ביצורה של העוצמה החברתית-לאומית ולכידותה.

 

המכון בוחן את השפעתם ההדדית של המרכיבים השונים בפסיפס החוסן הלאומי הכולל. השאיפה היא, להציג תמונה מדויקת ומעודכנת ככל הניתן ולייצר תובנות וחלופות מדיניות ואסטרטגיה עבור מקבלי ההחלטות, מעצבי דעת קהל ושותפים נוספים לעיצוב המדיניות בישראל ובעולם.


​שני מוקדים מרכזיים לעבודת המכון:

 

הראשון והעיקרי עוסק בזיהוי הזדמנויות וסיכונים לישראל, בזירה המזרח תיכונית ובסביבה הגלובלית. המכון חותר לאפיין מגמות גיאו-אסטרטגיות וגיאו-פוליטיות, המעצבות את המזרח התיכון, לרבות מעורבוּת המעצמות הגדולות ושחקנים אזוריים מרכזיים. דגש מיוחד מושם על זיהוי שינויים אזוריים דינאמיים המעצימים את האיום הנשקף מצד איראן, לצד התפתחות מערכות יחסים אסטרטגיות חדשות של ישראל עם מדינות ערב.

 

המוקד הנוסף בו עוסק המכון, הוא חוסנה החברתי של מדינת ישראל כעמוד תווך בביטחון הלאומי. במוקד זה, חותר המכון לקדם הבנה של סיכונים הנובעים מערעור יסודות הדמוקרטיה הליברלית בישראל, לצד תהליכים דמוגרפיים המעצבים מחדש את פניה של החברה הישראלית.


נושאי הליבה בעבודת המכון

 

  • האיום האיראני
  • הזירה הפלסטינית
  • מערכות יחסים אסטרטגיות עם מדינות ערב
  • רוסיה במזה"ת
  • יחסי ישראל -ארה"ב
  • יחסי ישראל עם יהדות ארה"ב והשפעתם על הביטחון הלאומי
  • חוסן חברתי כעמוד תווך בביטחון הלאומי של מדינת ישראל

 

 

 

זירה מרכזית לדיון מעמיק באתגרי המאה ה-21

 

המכון פועל תחת המסגרת האקדמית של אוניברסיטת רייכמן ומקיים ימי עיון, מסגרות דיון מיוחדות, צוותי חשיבה, סימולציות ואת כנס הרצליה השנתי, היוצרים יחד זירה מרכזית לדיון מעמיק באתגרי המאה ה-21, בפניהם ניצבת ישראל בפרט והמזרח התיכון בכלל. הפעילות מתבצעת ע"י גרעין קטן של חוקרים קבועים, קבוצת עמיתי מחקר, עוזרי מחקר מקרב הסטודנטים במרכז הבינתחומי, ובשיתוף פעולה עם חוקרים ומכוני מחקר בארץ ובחו"ל.

 

 

 

פרסומי המכון ותוצריו

 

התוצרים מופצים באמצעות פרסומים כתובים ובהם​ ניירות עמדה, סיכומי תובנות והמלצות מכנסים, פורומים ודיוני חשיבה, לקהלי היעד הרלבנטיים. בנוסף, ניתנים תדריכים וסקירות בע"פ, פרסומים וראיונות באמצעי התקשורת.

 

בראש המכון עומד האלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף הביטחוני-מדיני (אבט"ם) במשרד הביטחון. במסגרת שירות בן 30 שנה בצה"ל, כיהן גלעד, בין היתר, כראש חטיבת המחקר באמ"ן, דובר צה"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מזכיר צבאי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין וכראש מערך ההסברה הלאומי​.

קראו עוד >>​​

 

יצירת קשר

צרו קשר

המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) אוניברסיטת רייכמן

מזכירות כנס הרצליה