כתב העת ציקלון לענייני מדיניות ואסטרטגיה

עשור לאביב הערבי - הטלטלה ששינתה את פני המזרח-התיכון |
גיליון פברואר 2021

גיליון זה של כתב העת ציקלון לענייני מדיניות ואסטרטגיה מוקדש לניתוח עומק של העשור האחרון במזרח-התיכון. במסגרת זאת נבחנים שורשי הטלטלה האזורית, התמורות שהיא חוללה במוקדים השונים בעולם הערבי וכן השלכותיה האסטרטגיות על ישראל. לצד אלה ייעשה ניסיון זהיר לנתח את המגמות העתידיות שאליהן צועד המזרח-התיכון, וכמובן מה יהיו השפעותיהן על ישראל.


עורך: מיכאל מילשטיין | לגרסה המלאה בPDF >>

דיוקנה של הטלטלה ששינתה את פני המזרח-התיכון


האביב הערבי שינה ללא היכר את דיוקנו של המזרח-התיכון המודרני ושיקף תמורות עמוקות בסדר הפוליטי והחברתי באזור, אך בו בזמן גם עורר "שדים עתיקים" בדמות מאבקים מרים בין דתות, עדות ולאומים.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: מיכאל מילשטיין >>

   לגרסת PDF >>

 

משחק המעצמות במזרח-התיכון בעקבות האביב הערבי: מה השתנה, ומה לא?


העשור שחלף מאז פרוץ האביב הערבי מאפשר פרספקטיבה מספקת לבחינת השינוי שחל בתפקיד המעצמות במזרח-התיכון בעקבות התמורות שפקדו את האזור.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: אודי אבנטל >>

   לגרסת PDF >>

עשור ל"מהפכת ינואר": חזרת ההגמוניה הצבאית ופרדוקס היציבות במצרים


מצרים הייתה המחוללת הראשית של האביב הערבי אך גם ייצגה את גורלו העגום, מצב מורכב שבגינו מעדיפים רוב המצרים כיום סדר דומה לזה שהתקיים בעבר על פני יציאה נגד השלטון והחלפתו.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: משה אלבו >>

   לגרסת PDF >>

מדוע פסח האביב הערבי על המלוכות הערביות במפרץ?


המלוכות במפרץ צלחו בשלום את האביב הערבי בזכות "קניית שקט ציבורי" באמצעים כלכליים והישענות על בסיס תמיכה חברתי-שבטי יציב יחסית, אולם לא ברור האם ולכמה זמן כלים אלה יוכלו לספק מענה אסטרטגי.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: יואל גוז'נסקי >>

   לגרסת PDF >>

אביב ערבי או התעוררות אסלאמית: המאזן האסטרטגי של איראן נוכח הטלטלה


האביב הערבי הציב בפני איראן אתגרים אך גם הזדמנויות אסטרטגיות שאותן היא ניצלה על מנת להעצים את השפעתה האזורית תוך איום גובר על העולם הערבי הסוני והחרפת המתח בינה לבין ישראל.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: מיכאל סגל >>

   לגרסת PDF >>

עשור לטרגדיה הסורית


האביב הערבי פגע אנושות בממשל, בחברה ובכלכלה בסוריה שמתקשה לתפקד כישות מדינתית ותלויה בחסדם של שחקנים חיצוניים, מצב שכפי הנראה אינו צפוי להשתנות בעתיד הקרוב.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: ניר בומס וסטפן כהן >>

   לגרסת PDF >>

האומנם נס? - ירדן נוכח האביב הערבי


ירדן שרדה עד כה את האביב הערבי באמצעות שילוב בין מדיניות מושכלת שנקט המלך עבדאללה בזירה הפנימית לבין סיוע נרחב מצד שחקנים חיצוניים בעלי אינטרס אסטרטגי בשימור יציבות הממלכה.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: תומר ברק >>

   לגרסת PDF >>

האם החזון הדמוקרטי בעולם הערבי בר מימוש?


האופטימיות לגבי היכולת להשכין דמוקרטיה בעולם הערבי התפוגגה בהדרגה נוכח קשיים רבים שניכרו בדרך, ובראשם ניסיון הגורמים האסלאמיים לנצל את פתיחת הזירות הפוליטיות לשם השתלטות על הסדר הקיים.

 

 

   למאמר המלא >>

   מאת: קסניה סבטלובה >>

   לגרסת PDF >>

"כרוניקת הטלטלה" במזרח-התיכון


ציר הזמנים של אירועי האביב הערבי: החל מהתקרית שבה הצית עצמו הירקן התוניסאי בועזיזי, עבור דרך אירועי כיכר תחריר בקהיר ומלחמת האזרחים בסוריה, וכלה בגל השני של האביב הערבי והתפרצות הקורונה.

 

 

   קרא/י עוד >>