חזון ההכרעה של השר סמוטריץ -
משמעויות לישראל

 

ליאור אקרמן

 

12 במרץ, 2023

 

במהלך החודשים הספורים שמאז הקמתה של הממשלה הנוכחית בישראל, הולכות ומתבהרות אג'נדות סקטוריאליות המובלות על ידי חברי הממשלה השונים. בתוך אלו ניתן לזהות גם כיווני פעולה דתיים והלכתיים וגם כאלו לאומניים המובלים על ידי חברי הכנסת הקיצוניים יותר.

 

השיח הפוליטי והחברתי בתוך ישראל כמו גם ההצהרות המדיניות המשליכות על יחסי החוץ נשארים בעיקר בידי שרים מסויימים כמו: סמוטריץ', בן גביר ולוין. על רקע זה נראה כי חשוב מאוד לנתח ולהבין את החזון האסטרטגי המובל בממשלה על ידי שר האוצר שאמנם מנסה להתבטא בזהירות יחסית אולם עם זאת עומד נחוש באמירותיו המלוות את חזונו האסטרטגי בשנים האחרונות ואינו סוטה מדרכו. החזון האסטרטגי הזה הוצהר בעבר בגלוי ונכתב באותיות ברורות. אז מה באמת ניתן למצוא באותו חזון משיחי ארוך טווח?

 

בשנת 2017 פרסם סמוטריץ' בכתב העת "השילוח" את "תוכנית ההכרעה" שלו לפתרון הסכסוך מול הפלסטינים ולהשגת שלום מלא, בהתאם לתפיסת עולמו כמובן.

 

תוכנית הכרעה זו קבעה כי אסור למדינת ישראל להמשיך "לנהל את הסכסוך" עם הפלסטינים, אלא להגיע להכרעה ברורה לגביהם. התוכנית מבוססת על שלוש חלופות שיוצגו בפני העם הפלסטיני: הראשונה היא פשוט לעזוב את הארץ. השנייה היא להתגורר בה במעמד "גר תושב", משום שלדבריו "על פי ההלכה הם צריכים תמיד להיות קצת נחותים". והשלישית היא שאם יסרבו לאחת משתי האפשרויות הללו, אז "צה"ל יידע כבר מה לעשות". כשנשאל אז אם כוונתו גם להרג משפחות, נשים וילדים, ענה: "במלחמה כמו במלחמה". והמבין יבין. בזמנו גם הסביר סמוטריץ' שהבסיס הרעיוני לתוכניתו נמצא בספר יהושע שכן לדבריו, על פי המדרש שלח יהושע בן נון לתושבי הארץ שלושה מכתבים ובהם שלושת התנאים המקבילים לאלה שהוא מעלה.

 

במצב רגיל לא היה צורך אולי בפירוט המקורות התנ"כיים עליהם מתבסס חזון משיחי זה. אולם חשוב מאוד להבין כי חזון זה המהווה בסיס אידאולוגי לפעילות נוער הגבעות, קורא למעשה לפירוקה של מדינת ישראל במתכונתה הנוכחית, ובתוך כך גם פירוק הרשות הפלסטינית ואולי גם ירדן ועירק, והקמת ממלכת יהודה התנ"כית וההלכתית תחתיהן, בהתאם לגבולות ולתנאים המפורטים בתנ"ך.

 

דמוקרטיה אינה נמצאת במילון התפיסתי של חזון זה. הפרדת רשויות ומערכת משפט עצמאית לא קיימים בתפיסת העולם המפורטת בו. חופש ופלורליזם וזכויות אדם ואזרח לא נמצאים כלל בסולם הערכים שבו. שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל הם ארגונים עויינים למדינה ולציבור ככל שהם מבצעים אכיפה נגד יהודים. גם כאלו המבצעים טרור על פי כל הגדרה שהיא. חזון זה של אסטרטגיית ההכרעה אינו מייצג לחלוטין את ערכי היהדות בת זמננו ומוביליו יודעים שאף בית משפט לא ייאפשר להם לעולם לממש את התוכנית. מסיבה זו בדיוק הם פועלים לנטרולה של המערכת המשפטית. יודגש כי בעבר מצא ופרסם שב"כ נייר המתאר את האידאולוגיה של קבוצות הקיצוניים מקרב נוער הגבעות, עליהן נמנה בעבר גם שר האוצר. נייר זה תיאר את תפיסת מדינת ההלכה על בסיסה תתנהל בעתיד ממלכת יהודה שתוקם על חורבותיה של מדינת ישראל המודרנית והדמוקרטית.

 

 

אז איך ישפיע מימוש חזון אסטרטגיית ההכרעה על מדינת ישראל ואזרחיה?

 

בתחום הפלסטיני - כאן חומר הנפץ בוער מהר מאוד. חלוקת משרד הביטחון וחלק מיחידות צה"ל האחראיות על פעילות ישראל בשטחים, כמו: המנהל האזרחי באיו"ש ומתאם הפעולות בשטחים והכפפתן לשר האוצר, נובעת מהרצון לאזרח את כל המערכות הצבאיות בשטחים, להביא לביטולה המוחלט של הרשות הפלסטינית, לאשר הקמת יישובים חדשים בשטח תוך מניעה מוחלטת ממתן אישורים לפלסטינים ולגרום לפלסטינים ולעולם להבין שלא רק שלא תהיה כאן לעולם מדינה פלסטינית אלא שגם לא יהיה עם פלסטיני. בפועל השטח מתדרדר, הפיגועים גוברים, אזרחים ישראלים מבצעים פוגרומים בפלסטינים ותוקפים שוטרים וחיילים והעולם כולו יוצא נגדנו.

 

 

בתחום ממלכתיות צה"ל - בהינתן מצב של שני שרים השולטים בחלק מפעילות צה"ל, ובמצב שבו נדרש הרב הצבאי לצה"ל להיות כפוף לרבנות במקום לרמטכ"ל, ובמצב שבו תושבים יהודים בשטח תוקפים בגלוי חיילי ומפקדי צה"ל. מאבד הצבא את ערכי הפיקוד האחיד, את הערכים החברתיים עליהם הוא מבוסס, את אמון העם כולו ואת הגדרתו כצבא העם ואת תפיסתו כחלק מהסולידריות החברתית בישראל. כל אלו תורמים משמעותית לפירוק המרקם החברתי העדין והשביר ממילא בישראל.

 

בתחום יחסי החוץ של ישראל - על רקע הפעולות הנ"ל ועל רקע התבטאויות שר האוצר, כמו גם הפעולות המשפטיות המבוצעות על ידי שר המשפטים לוין וח"כ רוטמן וכמו הפרובוקציות שמבצע בן גביר בהר הבית. כל אלו מקימים עלינו את העולם. מדינות האיחוד האירופי פותחות במסע גינויים, בהפסקת מימון פרוייקטים והשקעות בישראל ובחתימה על מסמכים הקוראים לישראל להתעשת ולחזור למציאות ומדינות ערב שכבר חתמו עימנו בעבר על הסכמי שלום, שוקלות שוב את טיב יחסיהן עימנו.

 

בתחום הברית האסטרטגית עם ארה"ב - המצב התדרדר והגיע לרמות שבהן לא היה מעולם. כל בכירי הממשל האמריקאי הגיעו לאחרונה לארץ עם מסרים ברורים לממשלה. הנשיא יצא בגינוי חריף וחד משמעי נגד התבטאויות אלו והתנהלות הממשלה כולה. ארה"ב תמכה לראשונה בתולדותיה בגינוי לישראל במוסדות האו"ם ושר האוצר הוגדר כאישיות לא רצויה בארה"ב.

 

בתחום הפנים חברתי בישראל - אי אפשר עוד להתכחש לכך שאנו נמצאים על סף מלחמת אחים או אזרחים. הפילוג, השיסוע והקיטוב שמטפחת הממשלה על חלק משריה כבר הגיע אל הרחובות במלא העוצמה והחברה בישראל נמצאת בצומת דרכים ובמבחן קיומי אמיתי.

 

בתחום מבנה ואופי המשטר בישראל - כיום אין עוד כל ספק כי המהפיכה המשפטית מכוונת לשינוי מבנה המשטר בישראל וביטול הדמוקרטיה. תהליך זה מתאים מאוד ומסתנכרן היטב עם התוכנית החזונית שהוצגה כאן, להחלת משטר מסוג חדש המגלם ערכי התנ"ך, ההלכה היהודית ובעיקר הגזענות עליה מבססים חלק מחברי הממשלה את תפיסת עולמם וחזונם.

 

הנה כי כן ברור כי העתיד אליו צועדת מדינת ישראל בהיעדר מבוגר אחראי שיעצור את התהליכים ההרסניים שמובילים האישים הקיצוניים בממשלתה ובהיעדר מדיניות הרגעה ושינוי של ראש הממשלה, הוא מטריד ומדאיג מאוד. פחות דמוקרטיה מערבית מתקדמת, חדשנית, פלורליסטית וסובלנית. יותר דיקטטורה הלכתית, גזענית, חסרת סובלנות למיעוטים ולאוכלוסיות מוחלשות ובהיעדר כלכלה ותעשיית הייטק, גם ענייה ומפגרת בעתיד הלא רחוק.

 

 

נכתב ע"י ליאור אקרמן, חוקר בכיר, ראש תחום החוסן הלאומי, המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS), אוניברסיטת רייכמן; ויו"ר מועצת העם החדשה

 

 

 

מסמך זה הינו פרסום שבועי, אם ברצונך לקבלו לחץ כאן >>

 

 

 

לחזרה לניוזלטר יש ללחוץ כאן >>