המרכז מושתת על חזונה של אוניברסיטת רייכמן:
קידמה, רב-תחומיות ומצוינות חברתית

המרכז לחקר המוח והתפתחות האדם, בהובלת פרופ' רות פלדמן, פועל בבית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן. באוניברסיטה פועלים חוקרים מתחומים שונים המשלבים מחקר בינתחומי, פסיכולוגי וביולוגי בנושאים: הורמונים, גנטיקה, אפי-גנטיקה (השפעת הסביבה על הגנטיקה), חקר מערכת העיכול והמערכת החיסונית.


המרכז לחקר המוח והתפתחות האדם הוא ייחודי מסוגו בעולם, בזכות אופיו הבינתחומי ובשל הידע הרב שנצבר בו במחקרים ארוכי טווח, העוקבים אחר התפתחות ילדים כבר מינקות, לתקופות של עד 20 שנים. בין המחקרים הנערכים במסגרת פעילותו ניתן למצוא מחקרים העוקבים אחר התפתחות פגים שהורחקו מאמם עם הלידה, ילדים שגדלו תחת מתקפות טילים בשדרות וילדים לאימהות שסבלו מדיכאון לאחר לידה.


את המרכז לחקר המוח והתפתחות האדם מנהלת פרופ' רות פלדמן, ראש קתדרת סימס-מאן לחקר התפתחות המוח, הילד והמשפחה. פרופ' פלדמן היא מהחוקרות המובילות בעולם בתחום שניתן לכנותו "הביולוגיה של האהבה", כלומר, חקר התהליכים הפיזיולוגיים שעומדים בבסיס התהליכים הנפשיים וכיצד הביולוגיה והכימיה מעצבות את הקשרים האנושיים שאנו רוקמים: איך אנחנו מתאהבים? איזה ילדים אנחנו ולאיזה הורים אנחנו הופכים? אילו מן קשרים חברתיים יש לנו?. מחקריה היו הראשונים לפרט את תפקיד האוקסיטוצין בהיווצרות קשרים חברתיים.


פרופ' פלדמן נמנית על מובילי המהפכה העולמית בתחומי ה- Developmental Neuroscience- חקר ההתפתחות של המוח והמערכת העצבית. עד לפני 15 שנים התמקדו החוקרים בתחום ביכולות קוגניטיביות כמו זיכרון, שמיעה, ראיה וקשב. מחקר של אמפתיה ורגשות נתפס כפחות מדעי, אבל בשנים האחרונות המגמה השתנתה. מחקריה תורגמו לשפות רבות והם מיושמים ב-17 מדינות.

במקביל לעבודתה באוניברסיטה היא משמשת גם פרופסור באוניברסיטת Yale במרכז לחקר הילד.