​דבר ראש התוכנית

התוכנית בחשבונאות באוניברסיטת רייכמן היא ייחודית מסוגה בישראל וזאת מתוך תפיסה של החשבונאות כשפת העסקים. אנו רואים את החשבונאות ככלי אדיר להבנת עולם העסקים ולא רק כמטרה להכשיר רואי חשבון.

החשבונאות נתפסת פעמים רבות כמקצוע אפור וטכני של אנשים שהולכים על קווים וסגורים בתוך מסגרות. התדמית הזו נובעת מכך שבעבר לימדו ומלמדים בהווה את החשבונאות בצורה טכנית - כאוסף של נוסחאות שבהן צריך להציב ולקבל תוצאות. אנו מלמדים את החשבונאות החדשה ומובילים את הסטודנטים שלנו לא רק לדעת להציב בנוסחאות, אלא לחשוב מאיפה הן מגיעות וכיצד ניתן לשפר אותן תוך חשיבה ביקורתית ויצירתיות מחשבתית.​ ​


הדברים מקבלים משנה תוקף לאור החיבור החשוב בין עולם הפיננסים לבין הטכנולוגיה המשתקף היטב בקורסי התוכנית. בהקשר זה אנו גאים בסטודנטים שלנו שעורכים מידי שנה מיוזמתם ובכוחות עצמם כנס פינטק מרשים.

במסגרת לימודי החשבונאות משולבים קורסי AccounTech המעניקים לסטודנטים כלים טכנולוגיים במטרה להציב אותם בחזית עולם העסקים המודרני. לאור התמורות הטכנולוגיות בשנים האחרונות בתחום הפיננסי בכלל, ובתחום הביקורת וטכנולוגיות המידע בפרט, אנו עדים לביקוש הולך וגובר למנהלים, יזמים ורואי חשבון בעלי ידע נוסף משמעותי בתחום הטכנולוגי. כמו כן, אנו משלבים את הטכנולוגיה בתוך קורסי החשבונאות הקלאסיים לרבות בקורסי הביקורת בהם נעשה שימוש מעשי בתוכנות דגימה.

לאור הרוח היזמית שמלווה את התוכנית, אנו מקיימים סדנא מעשית ביזמות הכוללת שיתוף פעולה עם התעשייה וגופים מובילים במשק תוך שימוש במקרי מבחן בחדשנות. במסגרת הסדנא הסטודנטים מתכננים מיזם חדשני בליווי מנטורים שכוללים יזמים מובילים בארץ ממגוון תחומים: הייטק, נדל"ן, פיננסים, תעשייה, קמעונאות וגז ונפט.

הסטודנטים המצטיינים של התוכנית מהווים את הצוות המקצועי של פורום שווי הוגן, (Fair Value Forum), אשר פועל במסגרת התוכנית בחשבונאות. הפורום הוקדם בכדי לתרום לאיכות המידע בשוק ההון ולייצר שיח מקצועי פורה בסוגיות אקטואליות. הפורום כולל מומחים מובילים מהאקדמיה, הפרקטיקה והרגולציה בתחומי החשבונאות הפיננסית, והמימון ולדיוני הפורום השפעה רבה על כללי המשחק בשוק ההון.

תוכנית חשבונאות מציעה תכניות לימודים מתקדמות בשלושה מסלולים: מסלול תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות, תואר ראשון במנהל עסקים וחשבונאות ותואר דו חוגי: בכלכלה ומנהל עסקים בהתמחות חשבונאות.

מתוך מחויבות למצוינות הן ברמה ההוראה והן ברמה המקצועית והמחקרית של התוכנית, מורכב סגל ההוראה מהמרצים ואנשי המחקר המובילים בתחום ראיית החשבון כיום, מהאקדמיה ומהפרקטיקה.

הכלים החשבונאיים שאנו מקנים לסטודנטים במהלך הלימודים הם כלים רבי עוצמה בעולם העסקים ואנו תקווה כי ערכי התוכנית בפרט, והאוניברסיטה בכלל, יובילו את בוגרינו לעשות בהם שימוש הוגן והגון אשר אינו מתעלם מטובת הכלל.האזינו לפודקאסט של רו"ח שלומי שוב על תחום החשבונאות


רו"ח שלומי שוב
ראש תוכנית חשבונאות וסגן דיקן
בית ספר אריסון למנהל עסקים