דבר ראש התוכנית
פרופ' אורן צוקרמן

אורן צוקרמן

מתעניינים ומתעניינות יקרים,

טכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מחיינו והמהפכה הדיגיטלית היא רק בתחילת הדרך. מתודולוגיות מחקר ופיתוח טכנולוגיה השתנו מאוד בעשור האחרון והיום הן משלבות תהליכי עיצוב, אפיון חווית משתמש, פרוטוטייפינג, מחקר משתמשים ומחקרי התנהגות.

התחום האקדמי של אינטראקציית אדם-מחשב (HCI: Human-Computer Interaction), תחום ותיק המשלב תיאוריות מפסיכולוגיה עם מתודולוגיות ממדעי המחשב, הוא התחום הרלוונטי ביותר לשמש לנו כמצפן לעתיד הלא ידוע.

היום, כבר לא רלוונטי להתייחס לטכנולוגיה כאל "מחשב" בלבד כי טכנולוגיה מוטמעת סביבנו בכל דבר; מטלפון חכם למכונית אוטונומית, מרובוטים אישיים למציאות וירטואלית. לכן, קראנו לתוכנית החדשה שלנו אינטראקציית אדם-מחשב, עם הפנים אל העתיד ולא אל העבר אך שמרנו על הקיצור הותיק והבינלאומי HCI, כדי לשמר את החיבור לתכניות הלימוד הבינלאומיות ולמחקר העדכני בתחום זה.

כבוגר תוכנית הדוקטורט היוקרתית של מעבדת המדיה של MIT, חוויתי בעצמי חמש שנים של לימודים אינטנסיביים שמשלבים תיאוריה עם פרקטיקה, עבר עם עתיד, טכנולוגיה עם אנושיות. מאז הקמתי את התואר הראשון בארץ בתקשורת אינטראקטיבית ואת המעבדה לחדשנות במדיה (miLAB) שבוגריה עובדים בתעשיית הסטארטאפ בארץ ובעולם או לומדים לדוקטורט באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בעולם. תוכנית ה-HCI תוכננה לתת לסטודנטים כלים רלוונטיים להובלת המהפכה הדיגיטלית הבאה, מתודולוגיות לפיתוח מוצרים טכנולוגיים והשראה לשילוב בין עולמות שונים: טכנולוגיה, עיצוב, פסיכולוגיה והנדסה, הכל תחת קורת גג אחת.

התוכנית מיועדת לקהל מגוון, כדי לאפשר השראה הדדית ויצירה בינתחומית. התוכנית לא מתפשרת על איכות מחקרית והעמקה תיאורטית, אך גם לא מוכנה להיות מנותקת מהעולם האמיתי ומפרקטיקה מקצועית. אין סתירה בין השניים, ניתן בהחלט לשלב בין פיתוח טכנולוגיה חדשנית לבין עקרונות תיאורטיים, בין מוצר דיגיטלי פופולרי למחקר השפעתו על התנהגות אנושית.

בוגרי התוכנית שלנו יהנו מארגז כלים חדש, שיקנה להם הבנה מעמיקה של עיצוב חווית משתמש, של פיתוח טכנולוגיות מתקדמות, של עקרונות פסיכולוגיים ושל אתיקה, שיחד יאפשרו להם להוביל מחקר ופיתוח של מוצרים חדשניים ושל חוויות אינטראקטיביות מתקדמות בתעשייה ובאקדמיה.

על התוכנית בקצרה:

לראשונה בישראל הקמנו תוכנית תואר שני המשלבת בין פרקטיקה ותיאוריה בתחומי אינטראקציית אדם-מחשב, UX\UI ופיתוח מוצרים אינטראקטיביים. התוכנית מיועדת לאנשי מקצוע ולצעירים מבטיחים מהארץ ומהעולם בעלי תשוקה לטכנולוגיה ולחדשנות מוצרית, נלהבים מעיצוב ויצירת חוויות משתמש מתקדמות ומובילים מוצרים טכנולוגיים בחברות חדשניות.

התוכנית מציעה תואר .M.A ייחודי באינטראקציית אדם-מחשב (HCI), בדומה לתכניות הנלמדות באוניברסיטאות המובילות בעולם כדוגמת Carnegie Mellon, Stanford, Cornell, MIT Media Lab.

התוכנית מספקת לסטודנטים את הכישורים הנדרשים אשר יאפשרו להם להשתלב בתפקידי מפתח ולהוביל בתחומי חדשנות מוצרית, אפיון חווית משתמש (UX/UI), מחקר חווית משתמש (UX Research), עיצוב אינטראקציה בחברות עיצוב וחברות טכנולוגיה (Interaction Design), מחקר ופיתוח אינטראקציית אדם-מחשב במעבדות חדשנות טכנולוגיות ובמעבדות אקדמיות.

בברכת הצלחה,
פרופ' אורן צוקרמן
ראש התוכנית