אודות ממשלת הצללים

 

חברי צוות ממשלת הצללים

 

עם ההכרזה על הממשלה החדשה של הכנסת ה-20, הקים בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ״ממשלת צללים״, שמורכבת מסטודנטים נבחרים מתכניות הלימודים לתואר ראשון ושני, כמו גם סטודנטים מבתי ספר נוספים בבינתחומי, בהם: פסיכולוגיה, תקשורת, כלכלה, משפטים וקיימות.

 

הסטודנטים ב"ממשלת הצללים" זוכים לליווי והנחיה צמודים של אנשי אקדמיה, חברי כנסת ושרים לשעבר, בהם: דני איילון, דליה איציק, זאב ביילסקי, ד"ר רונן הופמן, אורית זוארץ, רן כהן, דן מרידור, ד"ר אפרים סנה, אופיר פז-פינס, פרופ' אמנון רובינשטיין ואחרים, כמו גם מומחים מתחום הממשל והמערכת הפוליטית, כגון: מבקר המדינה לשעבר השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, גיל סמסונוב, ד"ר בועז שפירא, ד"ר רפי ונטורה, אייל ארד, ואחרים.


במסגרת "ממשלת הצללים" מוקמים מדי שנה משרדי ממשלה מקבילים לאלה הפועלים בממשלת ישראל, כאשר כל משרד מורכב מצוות של 10-5 סטודנטים בניהול ופיקוח של עוזר הוראה, יועץ אקדמי ויועץ מקצועי (שר או חבר כנסת לשעבר).
משתתפי התוכנית מבצעים מעקב שוטף אחר פעילות הממשלה ומשרדי הממשלה השונים, וכך לומדים ומכירים מקרוב תהליכים, דילמות ומגבלות בתהליכי העבודה של הממשלה, מתנסים בעבודת מטה ובתהליכי קבלת החלטות במסגרת המתח המובנה בין שיקולים מדיניים, סקטוריאליים, פוליטיים, תקציביים, חברתיים ואחרים.


כל "משרד צללים" מפרסם ניירות עמדה תקופתיים שמטרתם להציג את עמדת הצוות על פעילותו השוטפת של המשרד הממשלתי המקביל. בנוסף, מקדם הצוות במהלך השנה רפורמה אחת לפחות או הצעת חוק בתחום עיסוקו של המשרד. התוצרים מועברים לשר ולהנהלת המשרדים הרלוונטיים.


אנו בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה סמוכים ובטוחים כי פעילות במסגרת ממשלת הצללים תעשיר את הסטודנטים והבוגרים ותעניק להם את ההזדמנות להיחשף לעשייה הציבורית ממקור ראשון.