מחקר בקליניקת בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה

קליניקת בית ספר ברוך איבצ'ר נוסדה בשנת 2014 עם פתיחת התוכנית ללימודי התואר השני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת רייכמן. הקליניקה הינה אחת הקליניקות הגדולות בארץ ללא כוונת רווח ולרווחת הקהילה. זוהי קליניקה מחקרית המבקשת לחבר פסיכותרפיה מקצועית עם חדשנות מחקרית מתוך הבנה כי מחקר וטיפול קשורים זה לזה ומקדמים זה את זה.

  לצד הטיפולים שהינם לב ליבה של הקליניקה, הקליניקה באוני' רייכמן שמה לה למטרה לקדם את המחקר בתחום הקליני, זאת תוך אמונה בחשיבות הרבה שבין הפרקטיקה לבין המחקר.

  המחקר בקליניקה נערך בראש ובראשונה בכדי לסייע למטפלים בדרכים נוספות לצד התכנים שעולים בשיחות, לזהות ולהעריך דפוסים או תהליכים נוספים בטיפול. כמו כן, המחקר מסייע בתהליך הכשרת הדור הבא של המטפלים כמטפלים- חוקרים, המשתמשים בכלים המתקדמים ביותר לשם הערכת יעילות הטיפול והיבטים נוספים חשובים בו.

  מטרה נוספת הינה להוסיף ולהרחיב את הידע ההולך ומצטבר כיום אודות היבטים שונים בטיפול הנגזרים מהרקע של המטפל, הקשר בין מטפל- מטופל, קשר בין מטפל- למדריך, היבטים שונים המסייעים ליעילות הטיפול ועוד. זאת בניסיון לזהות בצורה הטובה ביותר את התהליכים השונים המתקיימים בתוך וסביב הטיפול והקשר שלהם ליעילותו.


  המחקר בקליניקה מתבסס מילוי שאלונים, על ידי המטפל והמטופל, לאורך נקודות זמן קבועות בטיפול. חשוב לציין כי ההשתתפות במחקר מותנית בהסכמת המטופלים.ות, ותוך הקפדה מחמירה ביותר על סודיות המידע ושמירת האנונימיות.


  צוות המחקר:


  מנהלת המחקר: ד"ר מיכל כהן cohen.michal1@post.runi.ac.il
  ע. מנהלת המחקר: גב' שיר גוטסמן

  • כמו כן, במחקר לוקחים חלק עוזרי מחקר שהינם תלמידי BA בפסיכולוגיה, וכן תלמידי תואר שני ודוקטורט העורכים את עבודותיהם במסגרת הקליניקה.