מתעניינים ומתעניינות שלום,


מטרת התוכנית לפסיכולוגיה קלינית הינה להכשיר פסיכולוגים קליניים אשר יגיעו לשדה המקצועי עם ידע בטיפול בגישות פסיכולוגיות מרכזיות (גישה דינמית, CBT, טיפול משפחתי, טיפול במשחק ועוד) ולערוך הערכות פסיכולוגיות באמצעות כלים שונים למגוון אוכלוסיות, בשמירה קפדנית על כללי האתיקה המקצועית ותוך רגישות תרבותית. המודל שלאורו נבנתה התוכנית הינו מודל המטפל-החוקר.

אנו רואים משמעות וחשיבות כי הסטודנטים בתוכנית שלנו יחשפו למגוון רחב של גישות טיפוליות ואבחוניות תוך פיתוח יכולות של עבודה טיפולית אינטגרטיבית והתאמה של סוג הטיפול לאדם הספציפי. אנו נותנים אותה חשיבות להכשרת קלינאים-חוקרים אשר יפגינו ראיה מדעית רחבה ובחינה ביקורתית של מגוון תחומים פסיכולוגיים ואשר יוכלו לתכנן, לבצע, לנתח ולפרסם את מחקריהם בתחומים שונים כולל מחקרים על פסיכותרפיה.

הסטודנטים מעודדים לעבודת מחקר עם תזה, אך ניתן גם לסיים תואר שני עם עבודת מחקר מצומצמת יותר שהיא עבודת גמר. עבודת המחקר נעשית במסגרת של סדנאות מחקריות בקבוצות קטנות המאפשרות ליווי צמוד של הסטודנטים.

התוכנית מציעה שתי התמחויות בשני מסלולים: פסיכולוגיה קלינית של המבוגר ופסיכולוגיה קלינית של הילד והמתבגר. לשני המסלולים ישנם קורסים משותפים אך גם לכל אחד מהם קורסים נפרדים. במהלך שנת הלימודים הראשונה יתנסו הסטודנטים בעבודה מעשית בקליניקת בית הספר לפסיכולוגיה אשר מיועדת לפונים מהקהילה ולגופים ציבוריים. הקליניקה של בית הספר בהנהלת ד"ר יעל אפטר-לוי הינה קליניקה מחקרית ברמה הגבוהה ביותר שיש אשר מוכרת להתמחות על ידי מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות. כיום הקליניקה משרתת אנשים מרחבי הארץ וממגוון גילאים ותרבויות. בקליניקה ניתנים טיפולים פרונטליים ואף טיפולים בזום עבור מטופלים הגרים בפריפריה ולא יכולים להגיע לטיפול בקליניקה. בקליניקה מקבלים הסטודנטים הדרכה קלינית פרטנית והדרכה בקבוצות קטנות ממיטב המדריכים.

במהלך ההכשרה הקלינית הסטודנטים מתנסים גם במחקר קליני בהדרכת מנהלי המחקר בקליניקה. במהלך שנת הלימודים השניה הסטודנטים יתנסו בבתי חולים ובמרפאות לבריאות הנפש. התוכנית הקלינית בבינתחומי משתפת פעולה עם בתי החולים והמרפאות לבריאות הנפש מהמובילים בארץ.

חברי הסגל של התוכנית הקלינית הינם פסיכולוגים קליניים המובילים תחומים שונים ומוכרים כבעלי שם בינלאומי. כל חברי הסגל הקליני עוסקים בעבודה קלינית, לצד עבודתם בהוראה ובמחקר. נוסף, קיומו של בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה מאפשר שיתופי פעולה רבים עם בתי הספר השונים בקמפוס.

חברי הסגל השונים, בשיתוף הסטודנטים שלנו עובדים עם משרדי ממשלה, ארגונים, עמותות ותנועות כולל משרד הבריאות, השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך, בתי חולים, קופות חולים, מועצת תנועות הנוער, משטרה, צה"ל וכיו"ב. התוכנית הקלינית הפכה בשנים האחרונות למרכז ידע והדרכה לגופים אלה ולאחרים ואנו שואפים להרחיב את המעגלים של אנשי המקצוע, הארגונים והמשרדים הממשלתיים עמם אנו עובדים.

כל בוגרי המחזורים של התוכנית עד עתה מהווים עבורנו את תעודת ההצלחה המשמעותית ביותר. רוב הבוגרים מסיימים את התזה שלהם במהלך שנות הלימודים הפורמליות. הבוגרים של התוכנית משולבים בשדה הקליני, אנו מקבלים עליהם משובים מצוינים מן הפסיכולוגים בשטח ואנו עוקבים אחריהם בהנאה ובגאווה. דלתנו תהיה תמיד פתוחה עבור בוגרינו. אנחנו דורשים מהסטודנטים שלנו השקעה רבה ומצוינות מקצועית אך בו זמנית נמצאים שם עבורם להדריך, לכוון ולתמוך. אנו מאמינים שמצוינות בהוראה ובגישה לסטודנטים לא פחות חשובה ממצוינות מדעית ומחקרית.

לסיום, בשמי ובשם חברי הסגל של התוכנית אני מבקשת לאחל לכולם שנת לימודים מוצלחת ולהזכיר שאנחנו כאן עבורכם.

פרופ' אטי ברנט,

ראשת התואר השני בפסיכולוגיה קלינית

לעמוד המרצה

פרופסור אטי ברנט