מסלול לימודי המשך בתוכנית הגל החדש בפסיכותרפיה: פסיכותרפיה מודעת מין ומגדר

הן אנו המטפלים.ות והן המטופלים.ות שלנו חיים.ות בתוך גופנו אשר נושא מאפיינים פיזיולוגיים מסויימים, בהם גם המין הביולוגי שלנו שיכול להיות נקבי, זכרי או אחר. עוד טרם בואנו אל העולם, גופניותנו המסויימת זוכה לקבל מגוון של משמעויות פסיכולוגיות, חברתיות ותרבותיות המתבטאות, בין היתר, ביחוס של זהות מגדרית מסויימת לגופניותנו המסויימת, כמו גם ציפיות באשר לביטוי עצמי מסויים בהקשרים בינאישיים ומיניים: מה מצופה, אפשרי ומותר ומה, לעומת זאת, הוא אסור ומבייש וצריך שיימחק.


במסלול לימודי ההמשך החדשני – הנפרס על פני שלוש חטיבות יחודיות (נשים, גברים, להטב"קים) נבקש לבחון את המשמעויות הפסיכולוגיות של היות כל אחד.ת מאיתנו חי.ה בגוף ממין ביולוגי מסויים ונעסוק בהשלכות התרפויטיות מרחיקות הלכת של מודעות הדיאדה הטיפולית למין הביולוגי, להתמקמות המגדרית ולאוריינטציה המינית של האדם. הלימודים במסלול יעמיקו בחוויות הגופניות המובחנות והשונות של בני אדם, לתהליכי ההתפתחות והבגירה היחודיים של נשים, גברים, טרנסים.ות וקווירים.ות כמו גם של לסביות, הומואים, ביסקסואלים.ות פנסקסואלים.ות וא-סקסואלים.ות, נעמיק בתהליכי הפריון, ההריון והלידה על כל משמעויותיהם על כל המגדרים, בהשפעות תהליכי הסוציאליזציה השונים עבור נשים, גברים ואנשים.ות על הרצף המגדרי – טרנסים.ות ואחרים.ות, באופנים שבהם אוריינטציה מינית משפיעה על ומושפעת מהמגדר, באופנים שבהם המערכות הזוגיות והמשפחתיות מושפעות מהמין, המגדר והמיניות של השותפים.ות בהן וכמובן שנעסוק גם בהשפעותיהן של טראומות אקוטיות, טראומות יחסים וטראומות 'עיקשות' על המהלך ההתפתחותי של האדם בהקשרים של המין והמגדר.


ניתן ללמוד את כל המסלול או לחילופין לבחור ללמוד חטיבה אחת או שתיים מהחטיבות לפי בחירת הלומד.ת.

קהל היעד של המסלול


 • המסלול מיועד למטפלות ומטפלים מנוסים.ות המעוניינים לפתח מומחיות בעבודה עם אוכלוסיית יעד נשית, גברית ו/או עם הקהילה הלהטב"קית.
 • מוזמנים.ות להרשם פסיכולוגים קליניים, שיקומיים, רפואיים, חינוכיים והתפתחותיים (ולמתמחים במקצועות אלה, אחרי שנתיים התמחות לפחות), עובדים סוציאליים קליניים, פסיכיאטרים מומחים (ומתמחים אחרי שנת ההתמחות הראשונה), מטפלים בהבעה וביצירה בעלי תואר שני, קרימינולוגים קליניים ופסיכותרפיסטים בעלי תואר שני טיפולי. (האמור לעיל נכון לכל המגדרים).
 • יש צורך בניסיון טיפולי המלווה בהדרכה קלינית וכן מגע עכשווי עם מטופלים.ות איתם ניתן ליישם את הגישות הנלמדות.
 • עדיפות בקבלה לבוגרי/ות בתי ספר לפסיכותרפיה.
 • ניתן ללמוד את כל המסלול או לחילופין לבחור ללמוד חטיבה אחת או שתיים מהחטיבות לפי בחירת הלומד.ת.

פרטים נוספים


 • הלימודים של חטיבה 1 (נשים) וחטיבה 2 (גברים) מתקיימים בימי שני בין השעות 21:30-16:30 בשלוחת אוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי הרצליה) במרכז ארנה בהרצליה. לימודי חטיבה 3 (להטב"קים) מתקיימים אונליין (בזום) בלבד בימי שני בין השעות 21:30-16:30.

 

 • חטיבה 1 – נשים – הלימודים של החטיבה יתקיימו לאורך שני סמסטרים (א' + ב') של שנת הלימודים תשפ"ג המתחילה באוקטובר 2022.
 • חטיבה 2 – גברים – הלימודים של החטיבה יתקיימו לאורך סמסטר אחד ויחלו בסמסטר א' של שנת הלימודים תשפ"ד המתחילה באוקטובר 2023.
 • חטיבה 3 – להטב"קים –הלימודים של החטיבה יתקיימו לאורך סמסטר אחד ויחלו בסמסטר ב' (מרץ 2024) של שנת הלימודים תשפ"ד.

 

 

 • ניתן ללמוד את כל המסלול ללימודי פסיכותרפיה מודעת מין ומגדר (שאורך שנתיים) או לחילופין לבחור ללמוד חטיבה אחת או שתיים מהחטיבות לפי בחירת הלומד.ת

תהליך ההרשמה


 • שליחת קורות חיים מקצועיים (רזומה) והמלצה ממדריך/ה מקצועי/ת אשר מכירים את עבודתכם הטיפולית. לאחר קבלת קורות החיים יוזמנו המועמדים/ות לראיון אישי.

 

פירוט החטיבות

 • פסיכותרפיה ממוקדת נשים

  ניהול אקדמי: ענבר פריד צאיג, פרופ' מיקי בלוך, ג'ודית קדוש-קובלסקי ודפי רהב הס


  החטיבה ללימודי פסיכותרפיה ממוקדת נשים הינה מסלול חד שנתי ללימודי פסיכותרפיה מתקדמים. התוכנית שמה לה למטרה לאפשר למטפלות ולמטפלים להתמקצע ולרכוש מומחיות ייחודית כמטפלים בתחום בריאות נפש האישה.

 • פסיכותרפיה ממוקדת גברים

  ניהול אקדמי: תמיר אשמן וד"ר אורן גור

  תחום הטיפול בגברים וההתייחסות לפגיעות על רקע מגדר בגברים הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. אנחנו מאמינים כי לא ניתן לשחרר נשים מכבלי התרבות הפטריארכלית ללא שחרורם של הגברים, ולהיפך.

 • פסיכותרפיה ממוקדת להטב"קים

  ניהול אקדמי: ד"ר עופר מאורר

  (הלימודים יתקיימו אונליין בזום לאורך הסמסטר הרביעי של המסלול)

  בין הנושאים בהם נעסוק בלימודי החטיבה: מסלולים התפתחותיים של הומוסקסואליות, לסביות, ביסקסואליות, קווירים וטרנסג׳נדרים.ות ועוד.