מסלול לימודי המשך בתוכנית הגל החדש פסיכותרפיה מודעת גוף - אינטגרציה של מודלים גופניים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

מטרת המסלול לפתח מודעות גופנית וחיבור לאזורי חיות, לצורך התפתחות אישית, אך גם כדי לאפשר למטפל לדלות אינפורמציה מתוך הידע הגופני הרב האצור בנו. חלק מידע זה יוכל להיתרגם לחומרים קליניים ולדפוסים גופנים וחלקו ייספג בגוף כשארית, וימשיך להדהד בתוכו ברזולוציות שונות. לשם כך, נתנסה בחקירה גופנית- תנועתית חווייתית, ננסח שפה גופנית לפי עקרונות פנומנולוגיים ונחשוב על תהליכי אינטגרציה ודיס-אינטגרציה בין הגוף לנפש, בין האני הגופני לעולם, בין תהליכים גופניים לפסיכותרפיה.

בתוכנית נבקש להעז; לצאת מאזורי נוחות, למצוא איים חדשים בתוכנו ובתוך העולם, לבחון אפשרויות נוספות של עבודה קלינית ובעיקר להרגיש את חווית החיים מפעפעת בגוף.

 


שימוש בגוף החי כחלק מטיפול פסיכודינמי עשוי להנגיש לדיאדה הטיפולית אינפורמציה רגשית ייחודית שקשה להגיע אליה דרך מילים בלבד. חדשנותו של המסלול באה לידי ביטוי בשני מישורים; במישור האחד, ברצון לחשוף את הלומדות מגוון רחב של חשיבה העוסקת בגוף: תיאורטית, פילוסופית, מחולית, בעלת המשגות פסיכואנליטיות, וכן להציע דיאלוגים בין גישות שונות, הפורסות חלק קטן ממגוון העשייה הקלינית-גופנית העשירה הקיימת בארץ ובעולם. במישור השני, להציע פרקטיקות או התערבויות גופניות כחלק מטיפול פסיכודינמי בכדי להנכיח את הגוף הממשי, של המטפל ושל המטופל, בתוך חדר הטיפולים.

מסגרת הלימודים:


מסלול לימודי המשך בנוי משתי שנות לימוד בהיקף של 330 שעות אקדמיות, כאשר בכל שנה שני סמסטרים (13 שיעורים סימסטריאליים בכל קורס). לימודי ההמשך כוללים קורסים, ימים מרוכזים, יום היכרות וכן אפשרות להשתתף בעלות מיוחדת במגוון ימי עיון, הכשרות מעשיות וכנסים מקצועיים. הסטודנטיות.ים ידרשו להלשים 40 שעות הדרכת פסיכותרפיה מבוססת גוף מתוך רשימת מדרכים שתינתן בתחילת שנת הלימודים (התשלום ישירות למדריכ/ה - לא כלול בשכ"ל). בסוף כל שנה יש להגיש עבודה מסכמת.

הלימודים מתקיימים בימי רביעי בין השעות 21:00-16:00 לאורך 4 סמסטרים (בחופשות בין הסמסטרים יתקיימו ימים מרוכזים).

קהל היעד:


המסלול מיועד למטפלות ומטפלים מנוסים, בעלי תואר שני טיפולי, עם רקע פסיכודינמי מוצק המחוברים בחייהם לפרקטיקה גופנית זו או אחרת (למשל: יוגה, מדיטציה, מחול, טאי צ'י, צ'י קונג, המתורגלת לאורך זמן ובאופן רציף). יש צורך בניסיון של לפחות 6 שנות עשייה טיפולית (פסיכודינמית או אינטגרטיבית), המלווה בהדרכה קלינית צמודה. עדיפות בקבלה לבוגרי/ות בתי ספר לפסיכותרפיה.

סגל המסלול:


צוות ההוראה של המסלול כולל מרצות ומרצים בכירים, מהעולם הפסיכודינמי, מעולמות הפסיכותרפיה גופנית, עולם התנועה, המחול והפרפורמנס. רבים מהמנחים אמונים על שני העולמות, הפסיכודינמי\אינטגרטיבי וזה הגופני. בתוכנית ילמדו ד"ר שנער פנקס סמט, ד"ר תמי פולק, ד"ר ירון מצליח, מיכל שחק, אריה בורשטיין, שנטם (דוד) זוהר, ובסדנאות האמן ילמדו יסמין גודר, אורלי פורטל וגלית ליס. את התוכנית תלווה נועה אוסטר.

תהליך ההרשמה


שליחת קורות חיים מקצועיים (רזומה) והמלצה ממדריך/ה מקצועי/ת אשר מכירים את עבודתכם הטיפולית. לאחר קבלת קורות החיים יוזמנו המועמדים/ות לראיון אישי. כחלק מתהליך הקבלה המועמד/ת יידרש לפסיכותרפיה אישית לפני הקבלה ללימודים או במהלכם.


להשארת פרטים לחצו כאן >

ניהול אקדמי: ד"ר שנער פנקס-סמט


ביבליותרפיסטית, פסיכותרפיסטית פסיכודינמית וגופנית, חוקרת גוף. מדריכה. עורכת האנתולוגיה "ליפול למעלה- כתיבה עכשווית על גוף בטיפול" (הוצאת פרדס 2022). ראש המסלול ללימודי פסיכותרפיה מודעת גוף בתוכנית הגל החדש בפסיכותרפיה באוניברסיטת רייכמן.

 

את התוכנית תלווה נועה אוסטר, פסיכותרפיסטית גופנית בגישה ההתייחסותית. תלמידת חמשת המקצבים בדגש על עבודה סומאטית עם טראומות התפתחותיות. מעורבת בפרויקטים חברתיים העוסקים בדיאלוגים בין יהודים לפלשתינאים.

לשיחה בין ד"ר עופר מאורר וד"ר שנער פנקס-סמט


לחצו כאן >>

פירוט הקורסים: