דבר ראש התוכנית "הגל החדש בפסיכותרפיה"

​​

 

מתעניינות ומתעניינים שלום, 

אחת מאימרות-הכנף האהובות ביותר על פרויד הייתה זו אותה שמע מפי ז'אן-מרטין שרקו בהרצאותיו בפריז של שנת 1885: ""La théorie, c'est bon, mais ça n'empêche pas d'exister, ובתרגום חופשי לעברית: "תיאוריה זה טוב ונחמד, אך זו, אין בכוחה כדי להפריע לדברים מלהתקיים". אמר ועשה: לא פעם פרויד שיכתב חלקים נרחבים מהתיאוריה שלו בכדי להתאימה לממצאים החדשים שעלו מעבודתו הקלינית. ואכן, מאז ימיו של פרויד ועד ימינו אנו, מהלך ההתפתחות של הפסיכולוגיה בכלל ושל הפסיכותרפיה בפרט שזור במאמצים כבירים לחשוב מחדש את הקיים, מאמצים אמיתיים להעמיק ולחקור אל תוך הלא-מודע ואל הלא-נודע של נפש האדם. האומץ לעשות זאת חייב שיהיה טבוע ברוחם של מטפלים, רוח הממאנת לקבל אמיתות פנימיות וחיצוניות כמוחלטות; וברוח זו בדיוק הוקמה תוכנית 'הגל החדש בפסיכותרפיה' בשיתוף פעולה בין המרכז הבינתחומי הרצליה - בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה והתוכנית להכשרת מנהלים לבין המרכז לבריאות הנפש גהה. התוכנית הוקמה תוך כבוד עמוק למסורות הקליניות המפוארות אשר קיימות וממשיכות להתקיים בנוף הקליני המקומי: המסורת הפסיכואנליטית-פסיכודינמית, המסורת המשפחתית-מערכתית, המסורת ההתנהגותית-קוגניטיבית והמסורת החווייתית-אקספרסיבית. ממחצבות עמוקות אלה חצבנו את אבן הפינה לתוכנית הגל החדש. בעינינו, אין החדש מוציא את הישן אלא להיפך, החדש מתכתב עם הקודם לו, מוסיף עליו, מחזקו ותומך בו, אך גם, מטבע הדברים, מאתגרו ומקיים עמו דיאלוג מתמיד.

 

חשיבות עליונה נודעת בעינינו לרעיון האינטגרציה של גישות טיפוליות, הן ברמה התיאורטית והן ברמה הפרקטית, אך החתירה לעבר אינטגרציה אינה מלאכה פשוטה. למרבה הצער, נדמה כי כיום מצב הדברים בשדה הקליני הוא כזה, בו מטפלים מגישה מסוימת אינם קוראים כלל את הז'ורנלים של חבריהם מהגישה האחרת, אלה אינם מציגים בכנסים של אלה ואפילו לא נוסעים אליהם. ואולם, מחקרים פורצי דרך משני העשורים האחרונים מצביעים על כך שמרביתם המכרעת של המטפלים, למרות שמבחינת מקצועית מצהירים ומזהים את עצמם עם שיטת טיפול ספציפית או עם גישתו של תיאורטיקן מסויים, הרי שבפועל, בפרקטיקה, הללו משלבים בעבודתם הקלינית טכניקות, התערבויות וכלים מגישות שונות ומגוונות. עוד עולה מהמחקר כי כשמשוחחים על כך עם מטפלים, רבים מהם מדווחים על רגשות של אשמה או בושה המתלווים לפרקטיקה אינטגרטיבית זו, רגשות המתעוררים מאחר ובתחושתם קיימת אי-הלימה בין מצב הדברים הרצוי-כביכול, מצב בו המטפלת מזדהה עם גישה אחת מסויימת - לבין מצב הדברים בפועל. 

 

בדיוק מסיבות אלה, תוכנית הגל החדש מהווה איזור מפורז, נקודת מפגש בטוחה המזמינה את הזרמים השונים לתקשר זה עם זה ולחשוב יחדיו על האופנים שבהם אנו יכולים ללמוד זה מזה ולהעשיר זה את זה. ואולם, איננו מסתפקים רק באיפשורו של דיאלוג בין הגישות הקיימות גרידא. למעשה, כל אחת מהגישות הטיפוליות החדשות אשר נלמד בתוכנית הינה בעצמה גישה שנוצרה כתוצאה מהיתוך אינטגרטיבי ייחודי. לכל אחת מהגישות מאפיינים מסויימים אשר הופכים אותה ל'תיאוריה אינטגרטיבית' או לכל הפחות לכזו אשר ניתנת לאינטגרציה עם גישות או עם טכניקות אחרות. בכך שאנו מלמדים ומנחילים גישות אלה, אנו עוסקים לא רק בקידום הדיאלוג בין הגישות הקיימות אלא גם בהנחלת מתודות חשיבה אינטגרטיביות, כאלה המאפשרות את המשך הלימוד והמחקר האישי כמו גם את המשך פיתוחן של גישות חדשות. 

 

לבסוף, ואולי הכי חשוב, תוכנית הגל החדש מהווה בית מקצועי חם לסטודנטים-ות הלומדים-ות בה. בעינינו, חברי סגל ההוראה וההדרכה, אין למידה אמיתית יכולה להתקיים אלא בתנאים של בטחון רגשי, כזה המאפשר לשתף את המקומות העמוקים ביותר, להסכים וגם לחלוק על דעותיהם של אחרים במסגרת של רב שיח מפרה. אתם-ן מוזמנים-ות לבוא ולקחת חלק בלמידה - בין אם במסלול הליבה, בקורס בחירה, בהשתלמות מקצועית מיוחדת או בסדנה קלינית - כל האפשרויות להתפתח אתנו - בידיכם. 

 

שלכם, 

ד"ר עופר מאורר, פסיכולוג קליני

מנהל תוכנית הגל החדש בפסיכותרפיה

 

 

אודות ראש התוכנית:

 

ד"ר עופר מאורר, ראש תוכנית 'הגל החדש בפסיכותרפיה'

ד"ר מאורר הינו פסיכולוג קליני ומרצה לפסיכולוגיה ופסיכותרפיה, מנהל תוכנית 'הגל החדש בפסיכותרפיה' באוניברסיטת רייכמן (מרכז הבינתחומי הרצליה). ד"ר מאורר הינו היו"ר היוצא של הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית וממקימי המכון הישראלי לסכמה תרפיה. ד"ר מאורר הינו בוגר תוכנית ההכשרה הארבע-שנתית למטפלים בגישה ההתייחסותית ב'מכון שיח' ושל תוכנית ההסמכה הבינלאומית בסכמה תרפיה עם וונדי בהארי וג'פרי יאנג. בשנת 2003 ד"ר מאורר ייסד ומאז מנהל את 'צוות מטפלים גיי-פרנדלי', מכון בפריסה ארצית המציע פסיכותרפיה ללהטב"ים. הוא מרצה ומדריך בתוכניות לימוד שונות בארץ ובחו"ל, מטפל ומדריך בקליניקה פרטית. 

 

מייל : Offer.maurer@gmail.com

 

 

shahr_eyal.jpg