הודעה לעיתונות

רוב גדול בציבור הישראלי מתנגד לחקיקה המקדמת הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים

29 ינואר
2023

שתפו ב:

סקר של המכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן

רוב גדול בציבור הישראלי מתנגד לחקיקה המקדמת הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים

אפילו מצביעי הקואליציה חלוקים בדעתם בנושא הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

 

לדוח המלא של ד"ר עומר יעיר לחצו כאן >>

 

זכויות נשים בישראל 2023. מאז הבחירות, השיח הציבורי בנושא זכויות נשים בחברה הישראלית לא יורד מהכותרות. רק השבוע התבשרנו לגבי הצעת חוק של ח"כ גפני, להסדרת שעות רחצה נפרדות לגברים ולנשים במעיינות ובשמורות טבע של רשות הטבע והגנים. הצעה התואמת את רוח ההסכמים הקואליציוניים הכוללים דרישה של מפלגות יהדות התורה והציונות הדתית לקדם חקיקה שתאפשר הפרדה מגדרית בין גברים לנשים באירועים ציבוריים ובמתן שירותים. מסתבר גם שבירושלים כבר עכשיו קיימת הפרדה מגדרית ב-12 ספריות ציבוריות. נוסיף על כך, התבטאויות של חברי כנסת מהקואליציה כנגד שירות נשים בתפקידי לחימה ואת המספר הנמוך של חברות הכנסת בקואליציה (9 חברות כנסת לעומת 30 בכנסת הקודמת) ונקבל תמונת מצב עגומה בכל הקשור לעתיד זכויות הנשים בישראל.

 

סקר של המכון לחירות ואחריות, באוניברסיטת רייכמן בדק מה חושב הציבור הישראלי על סוגיות אלו בקרב מדגם מייצג של החברה היהודית בישראל. הממצאים: 67% מהציבור הישראלי מתנגדים לחקיקה המקדמת הפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים. עם זאת, סלע המחלוקת העיקרי מצוי בהבדלים בין בעמדותיהם של הציבור החרדי והדתי לאומי לעומת הציבור החילוני והמסורתי.

 

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי ובמתן שירותים
מהסקר עולה מחלוקת בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה: 40% ממצביעי הקואליציה תומכים בחקיקה המקדמת הפרדה בין גברים ונשים באירועים ציבוריים, לעומת 44% המתנגדים לכך.
בדיקה מעמיקה של מצביעי המפלגות המרכיבות את הקואליציה (מצביעי וממצביעי המפלגות הדתיות) מעלה כי 62% ממצביעי הליכוד מתנגדים לצעד זה לעומת מצביעי המפלגות הדתיות. בין מצביעי מפלגות האופוזיציה נרשמה התנגדות לרעיון חקיקתי זה בקרב 92% מהנשאלים.


 


עוד עולה מהסקר כי 88% מהחילונים ו-71% מהמסורתיים מתנגדים לחקיקה זו. לעומת זאת, 95% מהחרדים וכ-54% מהדתיים הלאומיים תמכו בצעד חוקתי זה.

 

 


שירות נשים ביחידות קרביות בצה"ל
ממצאי הסקר מראים כי למעלה מ-36% ממצביעי מפלגות הקואליציה מתנגדים לשירות קרבי של נשים בצה"ל (לעומת 43% התומכים בכך) לעומת 90% התומכים בסוג זה של שירות עבור נשים בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה.
בחינה לעומק של עמדות מצביעי המפלגות השונות בקואליציה, בקרב מצביעי הליכוד נמצא רוב התומך בשירות נשים ביחידות קרביות (63%) לעומת 18% בקרב מצביעי שאר המפלגות יחד.


 


עוד עולה מהסקר, כי 85% מהחילונים ו-68% מהמסורתיים תומכים בשירות נשים ביחידות קרביות לעומת 89% מהחרדים המתנגדים לשירות זה. יצוין, כי בקרב הדתיים לאומיים לא נמצאה הסכמה בנושא זה –34% תומכים לצד 45% המתנגדים לשירות נשים ביחידות קרביות.