הודעה לעיתונות

נתוני סקרי המכון לחירות ואחריות לרגל יום האישה הבינלאומי 2023

08 מרץ
2023

שתפו ב:

מסקרי המכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן עולה לרגל יום האישה הבינלאומי 2023:

39% מהציבור בישראל חוששים שמצבן של נשים יורע בעקבות השינוי המשטרי. רוב גדול בציבור הישראלי מתנגד לחקיקה המקדמת הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים ותומך בשירות קרבי של נשים

 

לרגל יום האישה הבינלאומי, בדקנו במכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן, את דעתו של הציבור הישראלי בנוגע לסוגיות מרכזיות הנוגעות לנשים בישראל 2023, סוגיות שעלו לכותרות בתקופה האחרונה בעקבות השינוי המשטרי העומד על הפרק. הממצאים מדאיגים:

מצבן של נשים בישראל במידה ויצא לפועל השינוי המשטרי - 39% מהציבור הישראלי חושש כי מצבן של הנשים בישראל יורע בעקבות השינוי המשטרי (לעומת 32% שחושבים שהמצב לא ישתנה) ההבדלים הגדולים בציבור הישראלי בנושא זה נרשמו בפילוח אידיאולוגי. רוב גדול מתומכי השמאל (70%) סבור כי מצבן של נשים בישראל יורע בעקבות השינוי, לצד 51% מתומכי המרכז. רק 19% מתומכי הימין הביעו חשש דומה. מחלוקת בציבור בנושא התגלתה גם בפילוח על פי רמת דתיות -  רוב של 64% מהציבור החילוני שותף לחשש זה. לעומת מיעוט של 7% בלבד בציבור החרדי ו-10% בציבור הדתי לאומי.  לא נמצאו  הבדלים בין יהודים וערבים בסוגיה זו.  כ-39% סברו שמצבם של הנשים יורע.

 

 

הפרדה בין גברים ונשים במרחב הציבורי - 67% מהציבור הישראלי מתנגדים לחקיקה המקדמת הפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים. סלע המחלוקת העיקרי מצוי בהבדלים בין עמדותיהם של הציבור החרדי והדתי לאומי לעומת הציבור החילוני והמסורתי - 88% מהחילונים ו-71% מהמסורתיים מתנגדים לחקיקה זו. לעומת זאת, 95% מהחרדים וכ-54% מהדתיים הלאומיים תמכו ברעיון חקיקתי. בבחינת עמדות מצביעי האופוזיציה והקואליציה, עולה הבדל ברור בין שתי קבוצות המצביעים – התנגדות ברורה (91%) בקרב אלו שדיווחו שהצביעו למפלגות האופוזיציה, לעומת תמיכה מסויגת (44%) בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה. ואולם, בדיקה מעמיקה של מצביעי המפלגות המרכיבות את הקואליציה (הבחנה בין אלו שדיווחו שהצביעו לליכוד לבין אלו שהצביעו למפלגות הדתיות) מעלה כי  62% ממצביעי הליכוד מתנגדים לצעד זה לעומת התנגדות של 25% בלבד בקרב מצביעי המפלגות הדתיות בקואליציה.

 

 

שירות נשים ביחידות קרביות בצה"ל – רוב של 66% מהציבור הישראלי מביע תמיכה בשירות נשים ביחידות קרביות בצה"ל. חלוקה ברורה נמצאה גם בנושא זה בין חרדים לחילונים. 85% מהחילונים ו-68% מהמסורתיים תומכים בשירות נשים ביחידות קרביות לעומת 4% בלבד מהחרדים. בקרב הדתיים לאומיים לא נמצאה הסכמה בנושא זה –34% תומכים לצד 45% המתנגדים לשירות נשים ביחידות קרביות. גם בנושא זה, יש הבדל ברור בין מצביעי האופוזיציה (90% תמיכה) לבין מצביעי הקואליציה 43%) תמיכה.  גם כאן, יש שונות ברורה בקרב מצביעי הקואליציה. 63% ממצביעי הליכוד תומכים בשירות נשים ביחידות קרביות לעומת 18% בלבד בקרב מצביעי שאר המפלגות המרכיבות את הקואליציה.

 

 

המכון לחירות ואחריות מאמין שאין דמוקרטיה ללא שוויון.  ומשכך, שינוי משטרי שיעמיד עקרון זה בסיכון ויאפשר חקיקה שתפגע בזכויות נשים וקבוצות אחרות הינו פסול.