מחקר חדש

מחזרים אחריכם בצ'אט? זהירות, זה עלול להרוס לכם את הזוגיות

14 אוגוסט
2022

שתפו ב:

מחקרים חדשים של פרופ' גורית בירנבוים מבית-ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה, קובעים כי אינטראקציות ברשת, כמו פלירטוט בצ'אט, עלולות להיות הרסניות לזוגיות

 

ממצאי המחקרים של פרופ' גורית בירנבוים מבית-ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה, מראים כי הפגיעה הפוטנציאלית של האינטראקציות ברשת מתחוללת גם ברמה הלא מודעת, ומתבטאת בתפיסת בן הזוג הנוכחי באור פחות מחמיא. תחושות אלו מקלות על שחרור תשוקות כלפי אנשים שאינם בני הזוג, ודוכאו קודם לכן בהצלחה.

 

כניסתן של הרשתות החברתיות לחיינו הציבה אתגר משמעותי בפני המונוגמיה. כשאנשים נכנסים לקשר שהם מגדירים כמונוגמי, הם מקווים לשמור אמונים לבן זוגם. אולם, היום, יותר מאי פעם, הם מוצפים בפיתויים בדמות בני זוג חליפיים, שאורבים להם בכל פינות הרשת. לרוב אנשים מתמודדים עם הקונפליקט שפיתויים אלו מעוררים, באמצעות אסטרטגיות הגנה על הקשר, כמו התעלמות ממחזרים או תפיסתם כפחות מושכים ממה שהם. אסטרטגיות אלה אינן תמיד יעילות, כפי שיעידו אחוזי הבגידה הגבוהים. במחקריה האחרונים בדקה פרופ' בירנבוים עניין כיצד אנשים מתמודדים עם הקונפליקט שבין פיתוי קצר מועד לתוכניות ארוכות טווח, או במילים אחרות מהם הגורמים שיסייעו לאנשים להיות יותר עמידים בפני פיתויים ומהם הגורמים שיחלישו את העמידות הזו.

 

כדי לבחון זאת, נערכו שני מחקרים, בהם משתתפים שנמצאים בקשר זוגי ניהלו צ'ט עם אדם אטרקטיבי, שהיה משתף פעולה של צוות המחקר. חצי מהמשתתפים צוותו למשתף פעולה שניהל צ'ט שהיה ניטראלי בתכניו, ושימשו כקבוצת ביקורת, וחצי מהמשתתפים צוותו למשתף פעולה שחיזר אחריהם במהלך הצ'ט. במחקר הראשון, בסיום הצ'ט עם הזר, המשתתפים בשתי הקבוצות דיווחו על מידת המשיכה שחוו כלפי בן זוגם הנוכחי וגם נטלו חלק במטלה, שבחנה את תפיסותיהם הלא מודעות כלפי בן זוגם. במחקר זה נמצא כי המשתתפים בתנאי החיזור תפסו את בן זוגם הנוכחי באור שלילי יותר גם ברמה המודעת וגם ברמה הלא מודעת בהשוואה למשתתפים בתנאי הביקורת.


במחקר השני, בתום הצ'ט עם הזר, המשתתפים תיארו בכתב את הפנטזיה המינית הראשונה שעלתה בראשם. פנטזיות אלו נותחו על ידי שופטים בלתי תלויים, שבחנו את רמת התשוקה שהובעה בהן כלפי בן הזוג הנוכחי וכלפי אנשים שאינם בן הזוג הנוכחי. הממצאים הראו שבתנאי הצ'ט פלרטטני, אנשים פינטזו יותר על אנשים שאינם בני זוגם וחשקו בהם יותר בהשוואה לתנאי הביקורת.

 

פרופ' גורית בירנבוים: "מחקרי עבר שבחנו גורמים המנבאים בגידה, עסקו באישיות של בני הזוג או באפיוני הקשר ביניהם. במחקר הנוכחי בחרתי להתמקד בהתנהלות של המחזרים, ולבחון האם כאשר המחזר הופך להיות יותר אקטיבי בהבעת העניין שלו בפרט שנמצא כבר בקשר זוגי, הוא מצליח לחדור מבעד למנגנוני ההגנה ולפגוע בעמידות הקשר".

 

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן >>