מחקר חדש

מחקר חדש: סוד ההצלחה של חברות בינלאומיות ליצירת המצאות גדולות ומשמעותיות

21 נובמבר
2022

שתפו ב:

מחקר חדש של פרופ' ניראון חשאי, דיקן בית ספר אריסון למנהל עסקים, אוניברסיטת רייכמן, בדק כיצד נכון לבנות את צוותי הפיתוח של חברות בינלאומיות בכדי להמציא "המצאות רדיקליות", כלומר המצאות גדולות ומשמעותיות המצוטטות מספר רב של פעמים כטכנולוגיות העומדות בבסיסן של המצאות אחרות.

 

 

בשנים האחרונות אנו עדים לעוד ועוד חברות בינלאומיות שמקימות מרכזי פיתוח בחו"ל, ומטרתן להמציא את אותן "המצאות רדיקליות". הקושי העיקרי בהמצאת המצאות אלה הוא שלרוב נדרש ידע מגוון ממקורות שונים בכדי ליצור משהו חדשני באמת. אחד הפתרונות הוא הקמת צוות פיתוח בינלאומי ושיתוף פעולה עם חברות מכמה מדינות שונות בכדי לפתור את הקושי של הגיוון במקורות המידע. החסרונות של פתרון זה הם שניהול צוות בינלאומי הוא יקר וקשה, מבחינת שעות עבודה לא תואמות, גורר דחיית רעיונות של ממציאים ממדינות אחרות וחושף חברות לזליגת ידע רגיש שלהן.

 

הפתרון שמציע פרופ' חשאי הוא או להקים צוותי פיתוח מחברות מקומיות שונות או להקים צוותי פיתוח בינלאומיים אבל עם מפתחים מאותה חברה. בבסיס הפתרון הראשון עומדת ההנחה כי לחברות שונות בסיסי ידע שונים שפותחו עם השנים, על כן שילוב ביניהם מגדיל את גיוון מקורות הידע. מאידך, העובדה שמדובר במפתחים מקומיים מאפשרת שליטה גדולה יותר והפחתת עלויות. בבסיס הפתרון השני עומדת ההנחה כי למפתחים ממדינות שונות בסיסי ידע שונים שמגדילים את גיוון מקורות הידע, אך שמירת הפיתוח בתוך גבולותיה הארגוניים של החברה מפחית את החשש לזליגת ידע ושומר על בסיס עלויות נמוך. הרעיון הוא שחברה בינלאומית צריכה לבחור באחד מן הפתרונות כדי להגיע "להמצאות רדיקליות" רווחיות, בהתאם לתנאים ולמה שהיא מנסה ליצור.

 

דיקן בית-ספר אריסון למנהל עסקים, אוניברסיטת רייכמן, פרופ' ניראון חשאי: "אנו מאמינים כי חברות מתקשות להמציא המצאות רדיקליות באופן רווחי, שכן לרוב (64% מהמקרים במחקר) הן מתמקדות במדינה אחת (בדרך כלל מדינת הבית) ומשמרות את הפיתוח בתוך גבולות הארגון שלהן, מה שמקשה על חדשנות אמיתית ומבטא גישה שונאת סיכון. לעומת זאת קיימות חברות שאינן מצליחות להגיע להמצאות רדיקליות אף שפנו לחו"ל ושיתפו פעולה עם חברות זרות. פיתוח מקומי עם שותפים מקומיים או לחליפין פיתוח בינלאומי אבל בתוך גבולות הפירמה הן שתי אסטרטגיות פיתוח המגדילות את הסיכוי להצליח."

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן >>

לקריאה נוספת: איך חברות בינלאומיות מגיעות להמצאות רדיקליות - ומרוויחות? הסוד הוא בנוסחה