חדשות

חתימת מזכר הבנות עם מכון Derasat מבחריין

15 אוגוסט
2021

שתפו ב:

מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית במרכז הבינתחומי הרצליה חתם ביום רביעי האחרון, 11 באוגוסט, על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם מכון המחקר Derasat - המרכז הבחרייני ללימודי אסטרטגיה, יחסים בינלאומיים ואנרגיה


מזכר ההבנות מניח את הבסיס להרחבת שיתופי הפעולה בין המכונים ומכונן תוכניות משותפות, בהן חילופי עמיתי מחקר, מפגשים שנתיים משותפים, מיזמי מחקר משותפים, איגום משאבים וקיום כנסים, סמינרים וסדנאות משותפות.

 

על מזכר ההבנות חתמו השגריר רון פרושאור, יושב ראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית, וד"ר חאמד אברהים אל עבדאללה, מנכ"ל מכון Derasat. את הטקס כיבדו בנוכחותם פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, וד"ר שייח עבדאללה בן אחמד אל חליפה, תת שר החוץ של בחריין לעניינים מדיניים וסגן מזכ"ל מועצת הביטחון העליונה של בחריין.

 

במהלך החודשים האחרונים ביסס מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית מערכת יחסים עם מספר גורמים במפרץ וזאת במטרה לצקת תוכן ליחסים הנרקמים בין ישראל לידידותיה החדשות במזרח התיכון. במסגרת זאת התקיימו מספר מפגשים אישיים ודיוני ״שולחן עגול״ בין מומחים מטעם המרכז הבינתחומי הרצליה ומכון אבא אבן, יחד עם מומחים מקבילים מן המפרץ והאזור בסוגיות הליבה בתחומי הביטחון והיחסים בין המדינות בעידן הסכמי אברהם.

 

את הטקס פתח נשיא ומייסד הבינתחומי הרצליה, פרופ׳ אוריאל רייכמן ואמר: "כל צעד שאנחנו עושים קדימה הוא משהו שנותן תקווה לכולנו לעתיד ולכן זה אירוע מרגש ומיוחד מאוד עבורנו, לקבל את המשלחת הבחריינית. אני מאמין שנוכל לנצל את ההתחלה הזו כדי להתחיל תהליך משותף ביחד, שבו נחלוק ידע, נלמד להבין אחד את השני טוב יותר, ונוביל יחד שינוי מבורך, ברוח הסכמי אברהם״.

 

השגריר רון פרושאור אמר: "העובדה שהמלך שלכם לקח סיכון וחתם על הסכמי אברהם היא סימן לכולנו שאנחנו צריכים לפעול למען בניית היחסים ושגשוגם. עלינו לטפח את היחסים כך שיעמדו כמו עץ איתן למול הסופות המתחוללות באזורנו, שיפרח ויצמח. אנו חותמים על מזכר ההבנות הזה בזמן בו האינטרסים הביטחוניים המשותפים לנו מגיעים שוב אל קדמת הבמה. שמעתי את שאמרת מוקדם יותר השבוע אודות האיום האירני, וברור שבעניין זה אנו על אותו הגל. ההצהרות שלך, ואלו שנעשו על ידי המלך שלכם, מציגות אומץ רב ועמדה מוסרית נעלה. לצערי, אנו לא רואים זאת מצד חברים אחרים בקהילה הבינלאומית, למשל, האיחוד האירופי. רק בשבוע שעבר, האיחוד האירופי שמתיימר לרדוף אחר צדק, ערכיות ושלום, שלח בכיר מטעמו להשבעת הנשיא האיראני החדש, ראיסי. אני תוהה מה עבר בראשו, כשהוא עמד לצד בכירי חיזבאללה וצפה בזמן ש"התליין מטהראן" עולה לשלטון. האם הוא חשב שהוא מקדם שלום? האם הוא חשב שהוא עוזר להביא יציבות במזרח התיכון? האם הוא חשב שהוא עוזר למתן את התוקפנות האיראנית? זה עומד נגד מוסריות, צדק והגיון בריא. יחד, אתם ואנחנו, כוחות בעלי תעוזה באזורינו, חייבים להבהיר לאירופה ולארצות הברית, חד וברור, שהתוקפנות הזו מאיימת על כל התקדמות עתידית לקראת שלום, ביטחון ויציבות אזורית".

 

ד"ר שייח עבדאללה בן אחמד אל-חליפה, תת שר החוץ של בחריין לעניינים מדיניים: "אני זוכר שישבתי במדשאה הדרומית בבית הלבן בספטמבר האחרון והבנתי שאני עד לרגע היסטורי, כאשר מלך בחריין החליט להצטרף להסכמי אברהם ולבסס יחסים מדיניים עם ישראל. אז, לא היה שום דבר בין שתי המדינות. היום עברנו כברת דרך ובנינו בסיס איתן. ערכי השלום, דו-קיום וסובלנות דתית, הם ערכים שבחריין חורטת על דגלה מזה מאות שנים, ומשותפים לשני העמים. החיבור בין הסגל שלנו, החוקרים, האנליסטים, הסטודנטים שלנו, והעבודה המשותפת בינינו תקדם לאין שיעור את היחסים הבילטראליים בין בחריין וישראל. עכשיו, לקראת יום השנה לחתימה על הסכמי אברהם, אני יכול להגיד שעשינו הרבה ביחד, ויש לנו אפילו יותר לעשות יחדיו בעתיד".

 

ד"ר חמד אל עבדולה, מנכ"ל מכון דראסאט: "החתימה על מזכר ההבנות מדגישה את חשיבות שיתוף הפעולה בין המכונים ברמה האזורית והגלובלית. מכון דראסאט ומכון אבא אבן עובדים ביחד מאז חתימת הסכמי אברהם בכמה תחומים שיחוזקו היום על ידי החתימה על מזכר ההבנות. אנו מצפים להמשיך לעבוד איתכם ובכך לקצור את פירות הסכמי אברהם, ולנצל את המומחיות של שני המכונים על מנת לאתר ולהבין טוב יותר את האתגרים המשותפים שאזורינו ניצב בפניהם".