חדשות

הטכנולוגיה תהפוך את ראיית החשבון למקצוע סלקטיבי ויוקרתי יותר, תוך העצמתו ככלי המרכזי לעולם הניהול והיזמות

27 מרץ
2022

שתפו ב:

"ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחומי ה- AI ו- Big Data מעוררות שאלות לגבי עתידו של מקצוע החשבונאות, אבל רו"ח שלומי שוב, ראש התכנית בחשבונאות באוניברסיטת רייכמן צופה כי ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום
לא רק שיהפכו את מקצוע ראיית החשבון ליוקרתי יותר, אלא גם יחדדו את היותו הכלי החזק ביותר שיש לעולמות הניהול והיזמות העתידיים"

 

בראיון לקראת שנת הלימודים האקדמית תשפ"ב מתייחס רו"ח שלומי שוב לשאלות שמעסיקות את המתעניינים בלימודי החשבונאות, והשורה התחתונה שלו ברורה: "אני מעריך שבעתיד לא יהיה תחליף ללימודי החשבונאות, להבדיל מלא מעט מקצועות ותחומים אחרים שצפויים להיעלם - עדיין לא נולד ספר הלימוד שיכול ללמד את המורכבות של החשבונאות. זו התשתית הטובה ביותר שיש לניהול וליזמות. זה היופי של החשבונאות ולכן היא גם פלטפורמה עוצמתית כל כך".

 

"כניסת הטכנולוגיה דווקא תחדד את מרכיב שיקול הדעת בחשבונאות ואת הדומיננטיות של התחום ושל תפקיד רואה החשבון בעתיד", מסביר שוב. "הטכנולוגיה תייעל את התהליכים הטכניים והסיזיפיים של הכנת הדו"חות והביקורת עליהם, ובכך תפנה את רואה החשבון להתמקדות בעיקר ולהשגת תוצאות טובות בהרבה. גם בעידן הטכנולוגיה, האינטרסים של ארגונים והצורך בניהול הכסף לא ייעלמו, אלא רק יהיו מורכבים יותר".

 

מה צפוי לקרות לתהליך הביקורת המסורתי?

 

"תהליך הביקורת יתייעל. חיוני וחשוב שהדבר יקרה כמה שיותר מהר. אם בעבר צוות הביקורת היה צריך להעריך סיכונים כדי להחליט על נהלי ביקורת ולקבל החלטה היכן להתמקד בצורה ״טיפשה״ שמסתמכת על היבטים כמו היכרות כללית עם הענף, החברה והרבה אינטואיציה, הרי שכיום, בעולם דיגיטלי והימצאותם של מגוון כלים טכנולוגיים חדשים, היכולת לנתח את השוק ואת החברה השתפרה דרמטית. יכולת כזו לא מחליפה את שיקול הדעת של רואה החשבון, אלא להיפך - זאת, הודות ליכולת החדשה להגיע לעומק של ניתוח שהוא מעולם לא יכול היה להגיע אליו ועם כלים מתוחכמים בהרבה".

 

לאיזה כיוון הולך מקצוע ראיית החשבון?

 

"צריך לזכור, שכבר כיום מרבית רואי החשבון לא עוסקים במקצוע הקלאסי של ביקורת, אלא משתמשים בחשבונאות כפלטפורמה החזקה ביותר שיש לעולם העסקים - כיזמים, כמשקיעים, כמנהלים וכיועצים פיננסיים. גם מרבית ההכנסות של פירמות ראיית החשבון הגלובליות כבר מזמן לא נובעות מהביקורת המסורתית. ההתפתחויות הטכנולוגיות מייתרות את העבודה הטכנית ולכן יתרחש תהליך בלתי נמנע שבו מקצוע ראיית החשבון יהפוך להרבה יותר סלקטיבי, יוקרתי ורווחי. כתוצאה מכך, רף הכניסה יהיה גבוה יותר - פחות כוח אדם, אבל באיכות גבוהה יותר ותגמול גבוה בהתאם".

 

מה יקרה לקשר שבין החשבונאות לעולם העסקי?

 

"בעייני הקשר הזה רק ילך ויתהדק. חשבונאות היא דרך חשיבה ואפילו דרך חיים. היא שפת העסקים ולכן בדיוק כמו שהמחשבים לא יחליפו את העסקים הם גם לא יחליפו את החשבונאות. מה שכן, הקשר ביניהם יהיה מדויק יותר בגלל התייתרות העבודה הטכנית. אני נוהג להתייחס למי שלומד חשבונאות בתואר ראשון כמי שמקבל "שפת-אם עסקים". אלה כישורים שנשארים אצלך ומשנים אותך, גם לאחר סיום הלימודים. אין לכך תחליף, והניסיון מלמד שקורסים ספוראדיים בחשבונאות לא יכולים להחליף את זה. רואים את זה אצל מנכ"לים רבים שהגיעו מעולם החשבונאות. צבי יוכמן, המייסד של קרן סקיי, התארח אצלנו לאחרונה ובשיחה עם הסטודנטים אמר שללכת לעולם העסקים בלי לדעת חשבונאות, זה כמו לעבוד בארה"ב מבלי לדעת אנגלית. כל מילה נוספת מיותרת".

 

איך התהליכים האלה באים לידי ביטוי אצל סטודנטים לחשבונאות שלומדים כיום?

 

"הם מתבטאים כבר בתהליכי מיון המועמדים. העולם החדש של החשבונאות דורש איכות גבוהה מאוד של מועמדים, ורכישת ידע טכנולוגי רלוונטי כבר מתחילת התואר. אנחנו עובדים עם הסטודנטים על פיתוח חשיבה ורכישת כלים ומיומנויות מצד אחד, ועל חיזוק ערכי האתיקה שלהם מצד שני. בנוסף, אנחנו משלבים את הטכנולוגיה לכל אורך הדרך, כבר מהסמסטר הראשון ללימודים."

הדבר בא לידי ביטוי במקבץ משמעותי של קורסי טכנולוגיה שנלמדים בתכנית. בנוסף לקורסים המסורתיים, אנחנו מקנים לסטודנטים את הכלים המתקדמים, לרבות תכנות, חיבור לעולם ה- Data Science, ה- Big Data וה- AI.

 

באיזה אופן משתלבת טכנולוגיה בלימודי חשבונאות?

 

"בדרכים רבות. למשל, סטודנטים שלנו משנה ב' הציגו בשיעור האחרון של הקורס בחשבונאות ניהולית, עבודות ניתוח נתוני רווחיות מעשיות ברמת מוצרים של חברה מוכרת מאד בתחום החלב באמצעות תוכנת POWER BI. כמו כן, בסמסטר הקרוב במסגרת הקורסים ב- Big Data ו- Data Science הסטודנטים שלנו יבצעו עבודה מעשית בשיתוף גופים גדולים במשק כמו שטראוס ובנק דיסקונט.

 

תוכנית הלימודים בחשבונאות באוניברסיטת רייכמן כוללת גם סדנא ייחודית ביזמות במסגרתה עובדים הסטודנטים שלנו עם היזמים המובילים בארץ בתחומים שונים, ביניהם הראל ויזל מפוקס, צחי נחמיאס ממגה אור, יוסי אבו מדלק קידוחים ואתי אלישקוב מליברה. הסטודנטים מציגים בפניהם רעיונות יצירתיים להתמודדות שלהם עם שיבוש (Disruption) בכל אחד מהענפים בהם הם פעילים. כבר לפני כמה שנים שינינו את שם התכנית בחשבונאות שלנו והוספנו לשמה את שם המותג ACCOUNTECH שנולד אצלנו. אנחנו מברכים על האצת כניסת הטכנולוגיה בשל התרומה שאנחנו מאמינים שהיא מספקת למקצוע ואנחנו מכשירים את הסטודנטים שלנו להתמודד איתה בהצלחה."

 

כיצד השפיעה הרפורמה בלימודי חשבונאות שנכנסה לתוקף בשנת הלימודים תשפ"א על תכנית הלימודים?

 

"הרפורמה מתייחסת גם לנושאים של שילוב טכנולוגיה ואתיקה – אבל אנחנו מזמן שם ושמחים על כך שזה מחייב גם מוסדות אחרים לאמץ דרך זאת. הרפורמה כוללת מהלך מאד חשוב של הכנסת שנת ההשלמה לתוך התואר, מעין PUSH DOWN. בעקבות הרפורמה, לימודי התואר יימשכו 3.5 שנים, 7 סמסטרים, ומבחינתנו זה נותר דומה למה שהיה קודם רק בלי ההפרדה הטכנית של שנת ההשלמה שיצרה לנו מגבלות. אני חושב שזה עושה סדר בלימודים וזה דבר חשוב."

 

ולסיום, למי לדעתך מתאימים כיום לימודי החשבונאות?

 

"החשבונאות היא לא מדע מדויק ולכן מעבר לתנאי הסף הבסיסיים ויכולות ריאליות נדרשות גם יכולות חברתיות, יכולות שכנוע ורפרזנטטיביות - והכי חשוב לדעתי הוא התשוקה לעולם העסקים. לכן, אנחנו לא מסתפקים בציונים, ומראיינים את המועמדים שעומדים בתנאי הסף. בראיון אנחנו מבקשים ללמוד יותר על האישיות של המועמדים, השאיפות המקצועיות, והיכולת שלהם להגיע לחשיבה מעמיקה ולגישה ביקורתית."

 

"אחד הטיפים שאני נותן למתעניינים הוא פשוט לקחת עיתון כלכלי ליד ולראות אם יש להם משיכה לעולם הזה, גם אם כרגע הם לא ממש מבינים הרבה מהדברים והמושגים שם. אפשר גם לצפות בסדרה כמו Billions או לראות סרט כמו The Big Short - מי שמתלהב מזה - שיבוא ללמוד חשבונאות, מי שלא - כנראה מתאים יותר לתחומים אחרים".

 

למידע נוסף אודות התכנית בחשבונאות, לחצו כאן >>