חדשות

כנס פורום חברות 2022

29 מרץ
2022

בית ספר הארי רדזינר למשפטים

שתפו ב:

חוקרות מפקולטות למשפטים, כלכלה, מדיניות ציבורית ומנהל עסקים ובכירות בסקטור הפרטי והציבורי נפגשו בבית ספר הארי רדזינר למשפטים לדון באיזון מגדרי בדירקטוריונים ובהיי-טק במסגרת הכנס השנתי של פורום "חֲבֵרוֹת".


הפורום הוא יוזמה שנועדה לחבר בין חוקרות בתחום המשפט המסחרי-עסקי, ולהוות פלטפורמה של היכרות, למידה, תמיכה הדדית ושיתוף פעולה בין חוקרות מכלל המוסדות בארץ. את הקמתו יזמו ד"ר מורן אופיר מאוניברסיטת רייכמן וד"ר יפעת ארן מאוניברסיטת חיפה.


בין המשתתפות בכנס השנתי של הפורום שהתקיים השנה בפורמט היברידי: ענת גואטה, יו"ר הרשות לניירות ערך, ד"ר ארנה ברי, דירקטורים בתחום הענן בגוגל העולמית, לשעבר המדענית הראשית, פרופ' ליאור זמר, דיקן בית ספר הארי רדזינר למשפטים, אניה אלדן, סמנכ"לית רשות החדשנות לשעבר, יפעת סלע, סגנית בכירה אסטרטגיה והון אנושי ברשות החברות הממשלתיות, עו"ד מיכל מור-קופל, מנכ"לית איגוד הדירקטורים בישראל, פרופ' אורית פישמן-אפורי שכיהנה בעבר כדיקן בית הספר למשפטים במכללה למנהל, ד"ר ניצן גסלביץ-פקין מאוניברסיטת CUNY שבניו יורק, ד"ר ענת אלון-בק מאוניברסיטת Case Western שבארה"ב, עו"ד רעות זעירי, משקיעה בקרן הון סיכון Lool Ventures, פרופ' שלי קרייצר לוי מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים, פרופ' רות פלאטו שנער, ראש המרכז לדיני בנקאות במכללה האקדמית נתניה, עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ד"ר מרים שוורץ זיו מהאוניברסיטה העברית ועוד.


בכנס נערכה שיחה בין ד"ר מורן אופיר ליו"ר הרשות לניירות ערך ענת גואטה בנוגע ליוזמת פורום 35+ שמובילה הרשות לניירות ערך לקידום איזון מגדרי בגופים מפוקחים במסגרתה נדונו יתרונותיה של הרגולציה הרכה, הלקחים שנלמדו מיוזמות דומות במדינות אחרות בעולם, השינוי שכבר מתחולל במקומות רבים והאחריות המוטלת על כתפיהם של הגופים המוסדיים היכולים לקדם את השינוי. דבריה של גואטה בכנס התפרסמו גם בתקשורת.


הפאנל הראשון עסק באיזון מגדרי בסקטור ההיי-טק. את הפאנל הנחתה ד"ר יפעת ארן והוא עסק בתמונת המצב העגומה בכל הנוגע להשתלבות הנשים בהיי-טק הישראלי, בגורמי העומק ובדרכים לשינוי. אניה אלדן הציגה דו"ח שנערך לאחרונה על ידי רשות החדשנות והציג את תמונת המצב הנוכחית. ד"ר ארנה ברי, שתפה מניסיונה כי נשים העובדות בחברת נשים אחרות יוצאות מחוזקות. היא גם התריעה מפני הפגיעה ביכולת הצמיחה של המשק הישראלי, ובחוסנה ועתידה של המדינה כתוצאה מאי מיצוי פוטנציאל ההון האנושי הנשי. עו"ד רעות זעירי דברה על החשיבות של רשתות בתחום הון הסיכון ועל כך שנשים נוטות ליצור רשתות פחות רחבות ויותר עמוקות, מה שעלול לפגוע בכמות ההזדמנויות והאינפורמציה שזורמת אליהן. בנוסף, היא דנה בחסמים ובהזדמנויות לשיפור האיזון המגדרי בקרנות הון סיכון- שינוי שיקרין גם הלאה על ההון שיזרום ליזמות.


הפאנל השני עסק באיזון מגדרי בדירקטוריונים. את הפאנל הנחתה פרופ' שלי קרייצר לוי ואף הוא עסק בתמונת המצב הנוכחית ובדכים לשיפורה. יפעת סלע הציגה את הדרך בה רשות החברות הממשלתיות הביאה לאיזון מגדרי בנבחרת הדירקטורים החדשה. עו"ד מיכל מור-קופל ספרה על הדרכים שבהן איגוד הדירקטורים פועל לשיפור האיזון המגדרי בחברות ציבוריות. ד"ר ענת אלון-בק הציגה מאמר שכתבה במשותף עם כבוד השופטת מיכל אגמון-גונן ועם פרופ' דארן רוזנבלום מאוניברסיטת מק'גיל שבקנדה על חובות אמון של משקיעים מוסדיים ותפקידם של גופים אלו בהתנעת תהליכי שינוי בתחום האיזון המגדרי בדירקטוריונים של חברות ציבוריות.


פורום "חֲבֵרוֹת" ממשיך לקדם איזון מגדרי בתחומי המשפט המסחרי וכולל מספר תחומי פעילות שנועדו לתמוך במחקר בתחומי המשפט העסקי-מסחרי שנערך על ידי חוקרות בכל שלבי הקריירה האקדמית. פרטים נוספים והרשמה כחבר/ה ניתן למצוא באתר הפורום.