חדשות

מחקר חדש של פרופ' גורית בירנבוים בוחן את הקונפליקט שחווים שאנשים שנכנסים לקשר, שהם מגדירים כמונוגמי

26 יולי
2022

מחקר חדש של פרופ' גורית בירנבוים בוחן את הקונפליקט שחווים שאנשים שנכנסים לקשר, שהם מגדירים כמונוגמי, הם מקווים לשמור אמונים לבן זוגם. אולם, היום, יותר מאי פעם, הם מוצפים בפיתויים בדמות בני זוג חליפיים, שאורבים להם בכל פינות הרשת. לרב אנשים מתמודדים עם הקונפליקט, שפיתויים אלו מעוררים, באמצעות אסטרטגיות הגנה על הקשר, כמו התעלמות ממחזרים או תפיסתם כפחות מושכים ממה שהם. אסטרטגיות אלו אינן תמיד יעילות, כפי שיעידו אחוזי הבגידה הגבוהים. אותי עניין לבחון כיצד אנשים מתמודדים עם הקונפליקט שבין פיתוי קצר מועד לתכניות ארוכות טווח: מהם הגורמים שיסייעו לאנשים להיות יותר עמידים בפני פיתויים ומהם הגורמים שיחלישו את העמידות הזו.

מחקרי עבר, שבחנו גורמים שמנבאים בגידה, עסקו באישיות של בני הזוג או באיפיוני הקשר ביניהם. במחקר הנוכחי התמקדתי בהתנהלות של המחזרים. ספציפית, רציתי לבחון האם כאשר המחזר הופך להיות יותר אקטיבי בהבעת העניין שלו בפרט שנמצא כבר בקשר זוגי, הוא מצליח לחדור מבעד למנגנוני ההגנה ולפגוע בעמידות הקשר.

כדי לבחון זאת, נערכו שני מחקרים, בהם משתתפים שנמצאים בקשר זוגי ניהלו צ'ט עם אדם אטרקטיבי, שהיה משתף פעולה של צוות המחקר. חצי מהמשתתפים צוותו למשתף פעולה, שניהל צ'ט שהיה ניטראלי בתכניו (תנאי ביקורת), וחצי מהמשתתפים צוותו למשתף פעולה שחיזר אחריהם במהלך הצ'ט (תנאי חיזור). במחקר הראשון, בסיום הצ'ט עם הזר, המשתתפים בשתי הקבוצות דיווחו על מידת המשיכה שחוו כלפי בן זוגם הנוכחי וגם נטלו חלק במטלה, שבחנה את תפיסותיהם הלא מודעות כלפי בן זוגם. במחקר זה מצאתי שמשתתפים בתנאי החיזור תפסו את בן זוגם הנוכחי באור שלילי יותר גם ברמה המודעת וגם ברמה הלא מודעת בהשוואה למשתתפים בתנאי הביקורת.

במחקר השני, בתום הצ'ט עם הזר, המשתתפים תיארו בכתב את הפנטזיה המינית הראשונה שעלתה בראשם. פנטזיות אלו נותחו על ידי שופטים בלתי תלויים, שבחנו את רמת התשוקה שהובעה בהן כלפי בן הזוג הנוכחי וכלפי אנשים שאינם בן הזוג הנוכחי. הממצאים הראו שבתנאי הצ'ט פלרטטני, אנשים פינטזו יותר על אנשים שאינם בני זוגם וחשקו בהם יותר בהשוואה לתנאי הביקורת.

ממצאי מחקרים אלו ממחישים כיצד אינטראקציות ברשת עלולות להיות בעלת השפעה הרסנית על קשרים קיימים. הפגיעה הפוטנציאלית שלהם מתחוללת גם ברמה הלא מודעת ומתבטאת בתפיסת בן הזוג הנוכחי באור פחות מחמיא. תחושות אלו מקלות על שחרור תשוקות כלפי אנשים שאינם בני הזוג, שדוכאו קודם לכן בהצלחה.

לקריאת סיקור על המחקר באנגלית לחצו כאן >>