חדשות

פרופ' אלון רוזן זכה במענק יוקרתי של האיחוד האירופי לחוקרים מצטיינים

מדובר בהישג ייחודי: זו הפעם השנייה שפרופ' רוזן זוכה במענק יוקרתי של האיחוד האירופי

28 אפריל
2021

שתפו ב:

פרופ' אלון רוזן, מרצה וחוקר בבית ספר אפי ארזי למדעי המחשב באוניברסיטת רייכמן, זכה במענק ERC Advanced, המענק היוקרתי ביותר של האיחוד האירופי, התומך במחקריהם של חוקרים וחוקרות מצטיינים. סכום המענק שיקבל הוא כ- 2.5 מיליון יורו, לתקופה של חמש שנים.

 

פרופ' רוזן הוא הזוכה הישראלי היחיד בתחום המדעים המדויקים, במסלול ERC Advanced בשנת 2020. זו הפעם השנייה שרוזן מקבל מענק מחקר ERC מהאיחוד האירופי: בשנת 2012 קיבל מענק במסלול לחוקרים צעירים במסגרת תוכנית 7FP.

 

מחקרו של פרופ' רוזן מתמקד בקריפטוגרפיה, תחום שעוסק בהצפנת מידע, חתימות דיגיטליות ובאופן כללי יותר בתקשורת מאובטחת.

 

מרבית משימות הקריפטוגרפיה המודרנית מתבססות על בעיות הנחשבות קשות לחישוב. בעיות שכאלה המתאימות לשימוש קריפטוגרפי הן נדירות, וחרף מחקר של יותר מארבעה עשורים בידינו רק מספר מועט מהן. פרויקט "קריפטוגרפיה עדינה" שמוביל פרופ' רוזן מתעתד לפתח גישה חדשה לגילוי בעיות "קשות מספיק", על ידי שימוש בהגדרה אלטרנטיבית לקושי חישובי. בכך תיפתח דלת לבעיות חישוב חדשות שיתאימו ליישום קריפטוגרפיה באופן בטוח. יש לצפות שלתוצאות המחקר המוצע יהיו השלכות נרחבות, החל בחקר התיאוריה של מדעי המחשב וכלה ביישומים מעשיים.

 

פרופ' אלון רוזן הוא בעל תואר Ph.D. ממכון וייצמן למדע. הוא עבד במשך שנתיים כחוקר פוסט-דוקטורט במעבדות מדעי המחשב ובינה מלאכותית ב-MIT ובמשך שנתיים נוספות שימש כחוקר במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת הרווארד. פרופ' רוזן הצטרף לבית ספר אפי ארזי למדעי המחשב בבינתחומי בשנת 2007 ומחקריו עוסקים בנושאים שונים בתחומי התאוריה של מדעי המחשב.

 

ה-ERC (European Research Council) היא חלק מ"2020 Horizon" של האיחוד האירופי. תוכנית זו פעלה בשנים 2014-2020, וחילקה מענקי מחקר בסך כולל של 80 מיליארד יורו לחוקרים מצטיינים ופורצי-דרך.

 

בתוך ERC עצמה פועלים שלושה מסלולים, לפי רמת הוותק של החוקרים. מסלול המענקים לחוקרים מנוסים, שהזוכים בו פורסמו זה עתה, נקרא Advanced Grant וסיכויי ההצלחה בו קשוחים במיוחד: השנה (שנתה האחרונה של התוכנית) הוגשו יותר מ 2,600 הצעות מכל העולם ומהן אושרו למימון 209 (8%) בלבד, 5 מהן מישראל. עד כה זכו חוקרי המרכז הבינתחומי במענקי ERC במסלול לחוקרים צעירים ומנוסים בתחומי הפסיכולוגיה ומדעי המחשב.