חדשות

ד"ר אביחי ליפשיץ מסביר מדוע חשוב לקבוע תקציב מדינה

24 דצמבר
2020

שתפו ב:

מכון אהרן קיים שולחן עגול בנושא החשיבות בהגשת תקציב המדינה, בנזקים הנגרמים מחוסר התקציב ובצעדים שיש לנקוט כעת

תקציב המדינה הוא הכלי המרכזי שבאמצעותו המדינה קובעת את מסגרת ההוצאות ואת סדרי העדיפויות של פעילות הממשלה. למרות זאת, עקב המשבר הפוליטי המתמשך, הפך התקציב לכלי ערובה פוליטי והמדינה מתנהלת מתחילת 2020 באמצעות תקציב המשכי המבוסס על תקציב 2019; תקציב זה עבר בכנסת בתחילת 2018 תחת תנאים כלכליים שונים מאד מהתנאים כיום - עת מתמודד המשק עם מגפת הקורונה, שפרצה בישראל החל ממרץ 2020, וגרמה מלבד למשבר הבריאותי גם למשבר הכלכלי החמור בתולדות המדינה, עם שיעורי אבטלה חסרי תקדים.

 

מכון אהרן למדיניות כלכלית ערך בתאריך 8.11 שולחן עגול על מנת לדון בחשיבות הגשת התקציב, בנזקים הנגרמים מחוסר התקציב ובצעדים שיש לנקוט כעת. המשתתפים ציינו את הנזקים הרבים הנגרמים למשק מהעדר תקציב מדינה מאושר ועיקרם:

 

א. העברת התקציב בישראל היא אירוע חוקתי משמעותי. בלי תקציב אין לממשלה בפועל את אמון הכנסת. התקציב הוא בן ערובה לשיקולים פוליטיים של מתי אפשר ללכת לבחירות, והמצב הנוכחי פוגע מאוד באמון הציבור. מלבד הסכנה ארוכת הטווח ליציבות הפוליטית במדינה, אמון הציבור חשוב במיוחד בתקופת מגפה, שבה הענות הציבור להוראות הבריאותיות והנכונות להקריב על מנת למגר את המגפה תלויה בכך שהציבור אכן יאמין בכך שמתקבלות החלטות ענייניות.

 

ב. תקציב המדינה הוא תכנית העבודה של הממשלה. ללא תקציב מאושר לא נקבעים סדרי עדיפויות, ואין מחיר אלטרנטיבי להוצאות כאשר אין מגבלה על היקף ההוצאה. מצב זה הוא פתח לשחיתות פוליטית.

 

ג. אישור “קופסאות” חדשות מפעם לפעם מעקר את הכללים הפיסקליים מתוכנם. ישנו גם חשש שהפוליטיקאים ישתמשו תדיר בכלי זה שמאפשר להם לעקוף בפועל את כללי ההוצאה. חשוב להדגיש כי גם אם ברור שעל הממשלה להגדיל את הוצאותיה על מנת לטפל במשבר, הרי היקף המשאבים אינו בלתי מוגבל ולכל הוצאה יש מחיר אלטרנטיבי.

 

ד. צעדים דחופים לטיפול במשבר הכלכלי, ובפרט תמריצים לחזרה לעבודה, אינם מתבצעים. ישנה סכנה מהותית כי העלייה בשיעור התעסוקה, ההישג הכלכלי המשמעותי ביותר של המשק בעשור האחרון, תרד לטמיון עקב המשבר, וישראל תכנס שוב ל “עשור אבוד” כפי שקרה לאחר מלחמת יום הכיפורים.

 

נתונים שהוצגו בדיון לגבי העברות תקציב בשנים קודמות העלו כי ניתן להגיש ולאשר תקציב מהר יחסית - בתקופה של עד חודשיים. מכל הסיבות שלעיל ברור כי יש לבצע זאת בהקדם האפשרי.

 

 

לעמוד השולחן העגול באתר מכון אהרן למדיניות כלכלית, לחצו כאן >>