חדשות

כנס על טראומה, משפט וחברה

12 דצמבר
2022

שתפו ב:

ב-12 לדצמבר 2022 פרופ' רבקה ווייל ארגנה כנס בבית ספר הארי רדזינר למשפטים בנושא התמודדות חברתית ומשפטית עם טראומות נפשיות שנגרמו בין היתר כתוצאה מפגיעות מיניות, שואה, טרור או אובדן ושכול. לקחו חלק בכנס מומחים מובילים מתחומי משפטים, פסיכולוגיה, עבודה הסוציאלית וקרימינולוגיה.

 

 


את הכנס פתחה פרופ' ג'וליה פרנק, המוציאה בקרוב לאור את המהדורה החדשה של ספרה Persuasion and Healing: A Comparative Study of Psychotherapy. הספר, אשר הוצא לאור לראשונה ב1963 על ידי אביה, Jerome D. Frank, מצוטט תכופות בתחומי הפסיכותרפיה. פרופ' פרנק אף הציגה את מערכת היחסים המרתקת שהייתה לה עם אביה, וכיצד זו השפיע עליה בחייה המקצועיים והאישיים. פרופ' נתנאל לאור שוחח עימה על עברם המקצועי המשותף. לבסוף, הם חלקו סיפורים אישיים ודוגמאות לפציינטים שהתמודדו עם טראומה, וההשלכות הארוכות טווח שלה.


במושב השני פרופ' יפעת ביטון אתגרה את התפיסה לפיה כל תהליך משפטי הוא טראומתי לקורבנות התקיפה המינית. לפי מחקרה, דיני הנזיקין יוצרים תהליך ריפוי בקרב הקורבנות במהלך התביעה. עו"ס נועה גפני הציגה את ההשפעה הקשה של הטראומה על היכולת של האדם לשחק. טיפולים מאפשרים לאדם או הילד הפגוע לשחק שוב, וכך לשקם לאט חלקים ממנו, שאבדו בגלל הטראומה. פרופ' מישל סלואן הציגה את הלוחמה הפסיכולוגית המודרנית: העברת סצינות אלימות קשות דרך ערוצי המדיה השונים בכדי לגרום חרדה ופחד המוני. היא הסבירה כיצד המחקר שואף לזהות את גורמי החוסן החשובים ביותר, אלו שבעזרתם יהיה ניתן לצמצם את אפקט הלוחמה הפסיכולוגית. פרופ' גלעד הירשברגר הציג את מחקרו בנושא טראומה קולקטיבית. טראומה קולקטיבית היא טראומה המתרחשת ברמה הלאומית, על ידי לאום שלם, בעקבות טרגדיה המונית. הוא הסביר כיצד אותה טראומה קולקטיבית יכולה להימשך עשרות שנים אחר האירוע, וכיצד היא מעצבת את אופי העם באופן מהותי ושורשי, גם ביחס לעבר וגם ביחס לעתיד.


את החלק האחרון פתחו פרופ' דנה פוגץ' ועו"ד דקלה טוטיאן זייד. הן הסבירו כיצד לעיתים קרובות דווקא מערכת המשפט הפלילי, זו שאמורה להגן על הילדים יותר מכל, נכשלת בתפקידה. כך לדוגמא, הציגו כיצד לעיתים קרובות המשפט הפלילי מתנגש עם מערכת המשפט האזרחי, וכיצד עקב חוסר תיאום בין שתי המערכות הילדים סובלים. אחר כך, שמעו המשתתפים את ד"ר קרן גואטה, שהציגה את מחקרה לגבי שיקום נפגעי פגיעות מיניות. היא הציגה את הקונספט של Recovery Capital: 4 קטגוריות מרכזיות של דרכים לשיקום מפגיעה מינית, ואת החשיבות בשילוב ה4 הקטגוריות.

 

לפני סיום, נחשפו המשתתפים לסיפורה קורע הלב של לרה צינמן, שעומדת בראש ארגון משפחות נרצחים ונרצחות. ביתה של לרה נרצחה על ידי בן זוגה לשעבר. צינמן תיארה כיצד מדינת ישראל זונחת את אלו שנרצחו בנסיבות, שאינן נסיבות טרור, ואף הסבירה את ההשפעה הנוראית והקשה של הרצח על משפחת הקורבן. היא הציגה את המסע שלה להנצחת בתה והגברת ההכרה בקורבנות אלה, ואף את המאבק במערכת המשפטית שלעיתים מקלה עם הרוצחים. לסיום הכנס, שמעו המשתתפים את העו"ס אורי שרמן-קנוהל, המנהל את מרכז אורשינא לנערים נפגעי תקיפה מינית. אורי תיאר כיצד החברה שלנו לעיתים קרובות מזניחה נערים אלה, וכיצד מצופה מהם להתמודד לבד עם הטראומה הקשה שחוו. הוא הציג בפני המשתתפים את העבודה החשובה שהוא עושה בנושא, וכיצד הוא והמרכז מנסים לעזור לאותם נערים להשתקם אחר הפגיעה.