חדשות

פתיחת מרכז חדש: "מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים"

13 ספטמבר
2022

אוניברסיטת רייכמן

שתפו ב:

אנו נרגשים לבשר על פתיחתו של מרכז חדש: "מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים".

 

מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים, הראשון מסוגו בעולם, יהווה את מרכז הידע בדבר ההתמודדות עם אתגרים חוקתיים. במסגרת המרכז, ייחקרו, בין היתר, התפתחויות היסטוריות של אתגרים חוקתיים, סיבות ליצירתן ובחינת תפקוד המוסדות בעת אתגרים חוקתיים, לאומיים ובינלאומיים. מהו אתגר חוקתי? מתי אתגר "פוליטי" הופך ל"חוקתי"? מהם האתגרים החוקתיים הנוכחיים והעתידיים? מהם הגורמים השורשיים שלהם? אלו לקחים ניתן להפיק ממקרים היסטוריים? מה גורם לחוקות להיות עמידות בפני אתגרים? ואיך מתמודדים עם אתגר חוקתי? שאלות אלו ואחרות ינותחו בעבודת המרכז. ישראל תהווה את מרכז הניתוח, ותחבר דילמות לאומיות לאתגרים גלובליים.


הנושאים בהם עוסק המרכז משתנים משנה לשנה. הנושאים לשנים 2022-2023 כוללים, בין היתר, כיצד לתקן את המשבר החוקתי של ישראל? פופוליזם ושחיקת הדמוקרטיה הליברלית; מהפכות חוקתיות, טרנספורמציות ושינויים חוקתיים; יחסי רוב ומיעוט ועתיד הלאום; התפתחויות טכנולוגיות ועתיד החוקתיות.


כיעדים קונקרטיים, יקדם המרכז חמש מטרות עיקריות:

 

  1. עיגון חוקתי של "חוק יסוד: חקיקה" ושל הזכות לשוויון.
  2. הבנייה מושגית של הזהות החוקתית של מהי "ישראליות משותפת"
  3. חקיקת חוק הגירה ואזרחות מודרני, המתאים לצרכיה המשתנים של ישראל.
  4. רפורמה במערכת הממשלית/משטרית של ישראל באופן שיאפשר יציבות, אחריותיות ומשילות.
  5. בחינת שינויים טכנולוגים המגדירים מחדש תורות חוקתיות

 

מטרות אלו קודמו על ידי פרופסור אמנון רובינשטיין באמצעות כתביו האקדמיים ופעילותו הציבורית, כשר וחבר כנסת לשעבר. בנימוקי ועדת פרס ישראל למשפטים לשנת תשס"ו כינתה אותו הוועדה כ: "...אבי המשפט החוקתי של ישראל.. המקדם ערכי דמוקרטיה, שוויון וזכויות אדם... מעטים הם האנשים היכולים להשתוות בתרומתם למדינת ישראל כפרופ' אמנון רובינשטיין, כאיש ציבור, כחבר ברשויות המחוקקת והמבצעת, כחוקר וכמשפטן מבריק..." כדי לקדם את מטרות אלו, המרכז פועל בשלוש זירות:

 

  1. מחקר אקדמי הנוגע לאתגרים חוקתיים בישראל ובעולם;
  2. קידום העומק העיוני ותפיסת המדיניות הנחוצה באשר לרפורמות חוקתיות בישראל;
  3. הכשרה מקצועית של דור המנהיגים החוקתיים הבא של ישראל.


את המרכז מובילים שלושה חוקרים: פרופ' יניב רוזנאי וד"ר אביגדור (דורי) קלגסבלד מבית ספר הארי רדזינר למשפטים ופרופ' ליאב אורגד, מבית הספר לאודר לממשל. את המרכז תנהל עו"ד טל שולזינגר.


כמו כן, מידי שנה, ייקחו חלק בפעילות המרכז "עמיתי רובינשטיין" בשנת 2022-2023 יהיו אלה: העיתונאי המוביל אורן נהרי; עו"ד אייל ינון, לשעבר היועץ המשפטי לכנסת; עו"ד דינה זילבר, לשעבר המשנה ליועמ"ש (ציבורי-מנהלי); וד"ר תומר פרסיקו, חוקר ומרצה בתחומי דתות העולם, העידן החדש והיהדות; עמית מחקר במכון שלום הרטמן והמנהל האקדמי של בית המדרש קולות.


במסגרת המרכז יפעלו גם קבוצות חשיבה של חוקרות וחוקרים ממוסדות שונים, בנושאי המכון.


תוכנית הדגל של המרכז היא "תכנית רובינשטיין למנהיגות חוקתית" שתחל לפעול החל משנת הלימודים תשפ"ג. לאחר תהליך מיון ממושך, התקבלו 17 סטודנטים לשנת הלימודים תשפ"ג, שמטרתם להוביל את דור העתיד של ההנהגה החוקתית באקדמיה, בפרקטיקה המשפטית והפוליטית וכן במגזר הציבורי והפרטי. במסגרת התוכנית, יקבלו הסטודנטים ידע עיוני ומיומנויות מעשיות להתמודדות עם האתגרים החוקתיים המשמעותיים ביותר של זמננו ולהשפיע על סדר היום והשיח הציבורי.

 

לתוכנית שני מסלולים:

 

  1. מסלול מחקרי, המורכב מסדנאות וקורסים הנלמדים על ידי חוקרים מובילים בישראל ובעולם, סמינרים גלובליים הנלמדים במספר אוניברסיטאות במקביל, שולחנות עגולים בנושאים אקטואליים, כנס סטודנטים שנתי והזדמנויות לעבוד ולפרסם עם מנהלי התוכנית ועמיתי המרכז;
  2. מסלול מעשי, במסגרתו יעסקו הסטודנטים בליטיגציה חוקתית, ועדות חקירה ופרויקט "חוקה לישראל", כמו גם בסדנאות מעשיות, חשיפה לשחקני מפתח באקדמיה, הפרקטיקה והמגזר הציבורי, סיורים לימודיים חווייתיים, לרבות סיור של כשבוע בחו"ל.


במסגרת פעילויות המרכז יתקיימו כנסים, אירועים, וימי עיון בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי. כך, למשל, ביום 19.7.22 התקיים השולחן העגול הראשון של מרכז רובינשטיין, בנושא: "המהפכה השמרנית? בעקבות פסיקת בית המשפט העליון האמריקאי בסוגיית ההפלות". במסגרת השולחן התקיים דיון נרחב ומגוון בזכות האישה על גופה כזירה חוקתית ובמהפכה השיפוטית בארצות הברית והשלכותיה. בשנת תשפ"ג צפויים אירועים אקדמיים רבים נוספים, ואנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף באירועים הקרובים שלנו באתר, בפייסבוק ובטוויטר.